15 Eylül 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara14°C

T TİPİ’NDE İKİNCİ SKANDAL

​Bolu T Tipi Cezaevi’nde bir işkence iddiası daha ortaya atıldı. Bir mahkum, cezaevinde İkinci Müdür ve İnfaz Koruma Memuru olarak görev yapan 4 kişinin kendisini falakaya yatırarak ayaklarına jopla vurduklarını söyleyerek dava açtı. 2 sanık, başka bir iş

T Tipi’nde ikinci skandal

03 Şubat 2015 Salı 20:00

HABER: Özge ELÇİ

Geçtiğimiz hafta “Cezaevinde İşkence Skandalı” başlığıyla yayınladığımız ‘bir mahkuma işkence yapıldığı’ iddiasına benzer bir iddiayla daha Bolu T Tipi Cezaevi personeline dava açıldığı ortaya çıktı. Yine ‘İşkence yapma’ suçlamasıyla açılan davada F.S.Ç ve Y.G isimli 2 sanık, bir önceki davanın da sanıkları arasındaydı.

ABİSİNİN ŞİKAYETİ ÜZERİNE DAVA AÇILDI

Bolu T Tipi Cezaevi’nde hükümlü olarak bulunan A.E.Ö isimli mahkum, ikinci müdür olarak görev yapan Ö.Ö ve F.S.Ç ile infaz koruma memuru olarak görev yapan O.R ve Y.G’nin kendisine ayaklarına jop vurmak suretiyle işkence yapıldığını iddia etti. A.E.Ö’nün iddiası üzerine mahkumun abisi R.Ö, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek şikayet dilekçesi verdi.

2. İHTİSAS DAİRESİ’NDEN DARP OLABİLECEĞİNE DAİR RAPOR VAR

 Şikayet dilekçesinin ardından Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 sanık hakkında “İşkence Yapma” suçlamalarıyla dava açtı. Müşteki Avukatı Muhammet Neşet Giresun, müvekkilinin alınan doktor raporunda herhangi bir darpa maruz kalmadığı yönünde rapor verildiğini; fakat Adli Tıp 2. İhtisas Dairesi’nden gelen raporda A.E.Ö’nün ayak altında ciddi ekimozlar olduğu, bu ekimozların jopla vurulması sonucu olabileceği ifadelerinin yer aldığını söyledi.

‘KENDİSİ YAPMIŞ OLABİLİR’

Giresun, ayrıca müvekkilinin o dönemde kaldığı koğuşun süngerle kaplı olduğunu, mahkumun bunu kendi kendine yapma şansının olmadığını söyledi. Bu olayın ardından başka bir cezaevine naklini isteyen A.E.Ö’nün İstanbul Maltepe Cezaevi’ne nakledildiği ve halen burada kaldığı belirtildi.

Tutuksuz yargılanan sanıklar Ö.Ö, F.S.Ç, O.R ve Y.G, üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmezken mahkumun kendi kendine zarar vermiş olabileceğini ifade ettiler.

‘MAHKUMUN TAKINTILARI VAR’

Sanıkların Avukatı Mutlu Eşer ise A.E.Ö’nün daha önce kaldığı başka cezaevlerinde de benzer problemler yaşadığı ve bu problemler üzerine Bolu Açık T Tipi Cezaevi’ne nakledildiğini söyledi. Avukat Eşer, A.E.Ö’nün ‘Emniyet Müdürü ve Savcıların kendisine taktığını ve kendisiyle uğraştığı’ gibi takıntılara sahip olduğunu ve sürekli bu yönde iddialar ortaya attığını söyledi. Mahkumun, ayrıca kendisi Diyarbakırlı olduğu için Elazığlıların kendisini sürekli tehdit ettiğini söylediğini ve sanıklardan birinin Elazığlı olduğunu ifade etti. 

‘BİLİRKİŞİ RAPORUNA GÖRE HİÇBİR SOMUT DELİL YOK’

Eşer, 2. İhtisas Dairesi’nden gelen rapora göre A.E.Ö’nün ayak altındaki ekimozların darp sonucu olabileceği gibi kendi kendine yapmış olma ihtimalinin de bulunduğuna dikkat çekti. Mahkumun süngerlerle kaplı bir odada olmasına rağmen, tuvalette lavabo ya da klozete ayaklarını vurmuş olabileceği ihtimali olduğunu söyleyen Avukat Mutlu Eşer, “Tutuklu şahsın iddialarına yönelik somut bir delil yok. Ayrıca elimizde Bilirkişi Raporu mevcut. 15 kamera kayıtlarının sonuçlarının yer aldığı Bilirkişi raporuna göre de hiçbir işkence görüntüsü mevcut değil” diye konuştu.

Duruşma, 28 Nisan tarihine ertelendi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar