16 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara1°C

ÇOK ÇALIŞTILAR

Etkili olan şiddetli lodos yaşamı olumsuz etkiledi. Şiddetli lodos nedeniyle Bolu Belediyesi İtfaiyesi yangın ve çatı uçmalarını içeren birçok olaya müdahale etti.

Çok çalıştılar

04 Şubat 2015 Çarşamba 11:50

Haber&Foto; Gönül OLUTÜRK

İlimizi etkisi altına alan şiddetli lodos, özellikle soba zehirlenmelerine yol açtı. Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Duman, böyle havalarda vatandaşların dikkat etmesi gerekenleri anlattı, uyarılarda bulundu.

Duman, “Vatandaşlarımızın soba ve baca zehirlenmelerine dikkat etmesi gerekir. Karbon monoksit zehirlenmesi gerçekleşebilir. Çünkü lodoslu havalarda baca geri tepmekte. Bunu alakalı vatandaşlarımızın soba sönmeden yatmamasını söyleyelim. Sonrasında da bacalarının yerinde sağlam durduğundan emin olmalı ve temizliğinin yapıldığını bilmesi gerekir. Yoksa baca zehirlenmesi karbon monoksit zehirlenmesi gerçekleşebilir. Onun haricinde vatandaşlarımızın bina çevresinde ağaç olabilir, direk olabilir, her türlü yüksek maddelerin yanından geçerken dikkatli olması lazım. Her an üstlerine rüzgar vasıtasıyla herhangi bir madde düşebilir” dedi.

3 gündür Bolu’da etkili olan lodos nedeniyle itfaiyenin olaya müdahale ettiğini belirten Duman, yangınlar çıktığını, binlerce tavuğun telef olduğunu söylerken, vatandaşların elektrik panolarına özen göstermelerini istedi. Duman, “Arkadaşlarımız 3 günlük süre içerisinde çok sayıda olaya müdahale ettiler. Bunlardan 20 tanesi ciddi anlamda maddi hasarlar ortaya çıkartan, insanların canlarını tehlikeye sokan vakalar. 3 tane büyük kümesimiz yandı. Çok büyük maddi kayıplar var. Özellikle elektrik panolarıyla alakalı yapmaları gereken tadilatlar varsa biraz daha özen göstermeleri bu konu da ve onun haricin de özellikle kümes ve o tarz atölye, fabrikada eğer katı yakıtlı veya sıvı yakıtlı kalorifer kazanı veya soba kullanıyorlarsa ısıtma anlamında biraz daha hassasiyet gerekiyor. Çünkü anında baca veya çatı yangınına dönüşebiliyor. Rüzgar da çok hızlı olduğu için önüne geçmekte çok kolay değil. Yani itfaiye olay yerine zamanın da gidiliyor ama önüne geçmek çok kolay olmuyor. Çünkü bir anda rüzgarın hızı ile birlikte biraz kontrolü zor boyutlara geçebiliyor. Kayıplar büyük oluyor bunu söylemek lazım” şeklinde konuştu.

Rüzgarlı havalarda vatandaşları yüksek binaların altlarından geçmeme konusunda da uyaran Duman, sorun yaşamaması için mücadele verdiklerini söyledi, ancak vatandaşların da kendilerini ve yaşam alanlarını daha hassasiyetle korumaya çalışmaları halinde en az hasarla atlatılacağını ifade etti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.