21 Ekim 2019
  • Bolu10°C
  • İstanbul17°C
  • Ankara8°C

22 YILLIK DAVA

1993 yılında Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığının gözaltına aldığı ve gözaltında kaybolduğu iddia edilen 11 sivil vatandaş davası 22 yıldır devam ediyor. Konuya ilişkin olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2001 yılında Türkiye’yi mahkum etmişti.

22 yıllık dava

04 Şubat 2015 Çarşamba 13:33

Haber&Foto; Gönül OLUTÜRK

NE OLMUŞTU?  

8 Ekim -25 Ekim 1993 arasında Kulp ilçesinin dağınık mezralardan oluşan (Gurnik, Mezire, Pireş, Kepir ve Şuşan) Alaca köyü ve Muş'a bağlı Kayalısü köyünün (Licik mezrası) civarında, General Yavuz Ertürk Komutasındaki Bolu Tugayı tarafından yürütülen askeri operasyonda köy ve mezralarından toplanarak gözaltına alınan 11 kişiden bir daha haber alınamadı. Kayıp kişilerin isimleri şöyle: Mehmet Salih Akdeniz, Celil Aydoğdu, Behçet Tutuş, Mehmet Şerif Avar, Hasan Avar, Bahri Şimşek, Mehmet Şah Atala, Turan Demir, Abdo Yamuk, Nusreddin Yerlikaya, Ümit Taş (16 yaşında). 

MAHKEMELER

Kayıp yakınları 1994'te Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdular. AİHM 31 Mayıs 2001'de davayı sonlandırarak Türkiye'yi, 11 kayıp kişinin ölümünden sorumlu olduğu ve etkili bir soruşturma yürütmediği için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 2. Maddesinin, 3. Maddesinin ve 5(1). Maddesini ihlalden mahkûm etti. Olaydan 10 yıl sonra, 2 Kasım 2003'te bir çobanın Alaca Köyüne 500-600 metre mesafedeki bir dere yatağında toprak yüzeyine çıkan bazı kemik ve bez parçalarını bulması Kulp davasının tekrar açılmasına neden oldu. Bunun üzerine açılan soruşturmada Savcılık görevsizlik kararı verdi ve dosyayı, “Suç tarihinde Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığı'nda görevli asker şahısların işlediği askeri suçlarıyla ilgili soruşturma yapmak görev ve yetkisinin” askeri savcılığa ait olduğu gerekçesiyle, askeri savcılığa gönderdi. 2013’e kadar bekletilen dosya daha sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından hazırlanan 19 sayfalık iddianame ile 2013 yılı Ekim ayında Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk hakkında 11 kez müebbet ve 25 yıla kadar hapis cezası istendi. Güvenlik gerekçesiyle yargılamanın Ankara'da görülmesi kararlaştırıldı. Halen süren mahkemenin son duruşmasında önceki gün görüldü. Ara kararda Kulp davası 6 Nisan'a ertelendi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.