23 Nisan 2019
  • Bolu10°C
  • İstanbul15°C
  • Ankara12°C

ÖZCAN’DAN VALİLİĞE ŞOK SUÇLAMA

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, TBMM’de yaptığı konuşmada Bolu Valiliği’nden sosyal yardım alanların listesini istediğini; fakat kendisine olumsuz yanıt geldiğini söyleyerek Bolu Valiliği’ni suçladı.

Özcan’dan Valiliğe şok suçlama

05 Şubat 2015 Perşembe 12:25

Haber: Özge ELÇİ

Milletvekili Tanju Özcan, TBMM’de yaptığı konuşmada ilk olarak maden ocağının bulunduğu Gökçesu’da bir sağlık ocağı yapılması gerekliliğini yineledi.

GÖKÇESU’YA SAĞLIK OCAĞI GEREKLİLİĞİNİ YİNELEDİ

Özcan, Gökçesu’daki maden ocağında yaklaşık 500 maden işçisinin çalıştığını, bu işçilerin son derece ilkel koşullarda çalıştıklarını ifade ederek “Daha önce Soma faciasından sonra, Sayın Bakan’a arz ettim, dedim ki: ‘Bu bölgede 500 kadar işçi çalışıyor. Ama bir maden kazası meydana gelse bu işçilere elinde en azından ilk müdahaleyi yapabilecek kadar imkânı acil müdahale yapılabilecek bir sağlık ocağı dahi yok.’ Sayın Bakan dedi ki: ‘Bolu’ya 50 kilometre mesafede, ihtiyaç duymuyoruz.’

‘GÖKÇESU AKP TEŞKİLATI İNANMADI ‘

Ben bunu Gökçesu’da anlattım. Gökçesu’da AKP teşkilatına mensup arkadaşlar bana şunu söyledi: ‘Olur mu canım, siz Sayın Bakana bunu arz etmiş olsaydınız Sayın Bakan bunun gereğini muhakkak yapardı, yaptırırdı.’ O yüzden, ben özellikle bu Genel Kurul kürsüsünden de bunu tekrar etmek istedim. Daha önce Sayın Bakan’a söyledim; ‘Gökçesu için Tehlike geliyorum’ diyor. Bir sağlık ocağımız dahi yok Gökçesu’da. Lütfen bunun gereğini yapın.

‘BURADA BİR KAZA YAŞANIRSA BAKAN SORUMLUDUR’

İleride burada bir kaza meydana gelirse Sayın Bakan, eğer bu aşamadan sonra bu sağlık ocağı yapılmazsa, bunun vebali sizin üzerinize kalacaktır. Sayın Bakan, burada köylerle birlikte 4 bin insan yaşıyor. Bunun 500’ü maden işçisi, bunun aileleri var ve bir tane sağlık ocağı yok. İki gün aile hekimi gelip gidiyor buraya. Niye böyle bir şey yapıyorsunuz? Ne istiyorsunuz bu insanlardan?” diye konuştu.

‘VERDİĞİNİZ BELEDİYE’NİN KASASINDA 500 LİRA VARDI’

Özcan, konuşmalarının devamında Bakan Taner Yıldız’ın yanında oturan Bolu Milletvekili ve Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Sözcüsü Ali Ercoşkun’u da eleştirerek “Bugün Sayın Bakanla bu konuşmayı yapacağımı ifade ettiğimde Bolu Milletvekilimiz Sayın Ercoşkun da Komisyonda sözcü olarak oturuyor. Ercoşkun, ‘Gökçesu için daha ne yapalım? Belediyeyi bile size verdik’ dedi. Doğru, belediyeyi bize verdiniz; ama öyle bir belediye verdiniz ki bize, kasada 500 lira para, on yıllık İller Bankası payıyla ödenemeyecek bir borç bıraktınız. Hatta, o kadar kötü yönetilmiş ki, ben o belediye hesaplarında daha iyi tutulmuş bakkal hesapları gördüm. Böyle bir rezillik olabilir mi? Böyle bir belediye teslim ettiniz” ifadelerini kullandı.

‘İL BAŞKANI OLARAK LİSTE İSTEDİĞİMDE VERİLMİŞTİ’

Özcan, son olarak Bolu’da sosyal yardım alan vatandaşların isimlerini Bolu Valiliği’nden istediğini; fakat Valilik’ten kendisine olumsuz yanıt geldiğini ifade ederek şunları söyledi; “Bunu milletvekili olarak rica ettim, bir katkı sunabilmek için bu ricada bulundum. Bunu ben İl Başkanı olduğum dönemde Valilik’ten istediğimde bu bilgiler bizimle paylaşılmıştı; ama şimdi, ilin milletvekili olduktan sonra, bir anlamda da kamu görevi ifa ettiğimiz halde ‘Bunlar özel verilerdir’ denilip bizimle paylaşılmadı.

‘MİLLETVEKİLİ OLARAK İÇİME SİNDİREMİYORUM’

Buradaki sıkıntı, bu ailelerin teşhir edilip edilmemesi değil, kimlerin yardım aldığını bizim göremememiz. Kaç Suriyeli yardım alıyor, kaç yabancı yardım alıyor; bunun için de haklı olarak yardım alan var mı, haksız olarak yardım alan var mı? Bunu denetlememizi engellemek için böyle bir şey yapılıyor. Arkadaşlar, milletvekili olarak bana verilen bu cevaptan sizlerin utanması lazım. Böyle bir şey olur mu? Ben burada bir katkı verebilme adına bu cevapları istedim; ancak maalesef, Bolu Valiliği bunu yukarıya da sorarak, uzun süre cevap vermeyerek, en sonunda ‘Bu bilgiler mahrem bilgilerdir’ gibi bir cevap gönderdi. Ben bunu milletvekili olarak içime sindiremiyorum. Aynı cevap size verilseydi milletvekili olarak siz bunu içinize sindirebilir miydiniz, onu da merak ediyorum.” 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar