21 Şubat 2019
  • Bolu11°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara11°C

SAĞLIK MÜDÜRÜ’NDEN İLAÇ UYARISI

Bolu Sağlık Müdürü ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Arık, eczane dışında satılan ilaçlarla ilgili hem vatandaşlara hem de esnaflara önemli uyarılarda bulundu.

Sağlık Müdürü’nden ilaç uyarısı

05 Şubat 2015 Perşembe 13:12

Haber Merkezi

 “Beşeri Tıbbi Ürünler”in sadece eczanelerde satılabildiğine dikkat çeken Arık, “Eczaneler dışından temin edilen içeriği, üretim ve saklama şartları belli olmayan ürünlerin halk sağlığını tehdit edeceği, fayda yerine zarar verebileceği, çok ciddi yan etkilere hatta ölümlere sebep olabileceği açıktır. Eczaneler dışında gıda toptancıları, benzin istasyonları, bakkallar, büfe, aktar-baharatçılar, market ve benzeri yerlerde ilaç satışının yapılması yürürlükteki kanun ve yönetmelik hükümlerine göre suç teşkil etmektedir. Buralarda satılan ilaçların ilaç takip sistemine kayıtlı olmaması sebebi ile uygunsuz üretim yerlerinde, ruhsatsız, kaçak olarak üretilmiş sahte ilaç olma ihtimali çok yüksektir” diye konuştu.

  HAPİS CEZASI VAR

Arık, bu kapsamda Bolu merkez ve ilçelerinde belli iş yerleridne denetim yapıldığını ifade ederek “Gıda toptancıları, benzin istasyonları , bakkallar, büfe, aktar-baharatçılar,marketler ve benzeri yerlerde iş yeri işleten esnafımızın iş yerinde Müdürlüğümüz tarafından yapılan “Piyasa Gözetim ve Denetimi” faaliyetleri sırasında bu iş yerlerinin ilaç satışı yaptığının tespit edilmesi halinde, 6197 sayılı Eczacılar ve Hakkındaki kanunun 43. Maddesi “Zehirli veya kimyevi maddelerle tıbbi ecza ve müstahzarların müsaadesiz satılması yasaktır. Bunları müsaadesiz satan veya satmak üzere dükkanında  bulunduranlar Türk Ceza Kanunun 193. maddesi ne göre cezalandırılır” ve Türk Ceza Kanununun 193. Maddesi  “(1) İçeriğinde zehir bulunan ve üretilmesi, bulundurulması veyasatılaması izne bağlı olan maddeyi izinsiz olarak üreten , bulunduran, satan veya nakleden kişi, iki  aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” denildiğinden; halk sağlığı açısından önemine ve aciliyetine istinaden esnaf ve vatandaşımızın bilgilendirilmesine gerek duyulmuştur” ifadelerini kullandı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.