23 Eylül 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara6°C

BU İLÇE SAHİPSİZ

İlimizin merkeze en uzak ilçesi Kıbrıscık adeta sahipsiz bir ilçe konumunda. Son seçimlerde Belediye Başkanlığını Cumhuriyet Halk Partili bir başkanın kazanmasıyla iyice kenara atılan Kıbrıscık her anlamda terk edilmişlik yaşıyor.

Bu ilçe sahipsiz

06 Şubat 2015 Cuma 18:30

Haber; Beyhan BAYRAK 

Kıbrıscık ilçesinde birçok devlet dairesi kapatılırken, ilçede nüfus ise merkezde 1400'ün altına düştü. Askerlik Şubesi, Banka Şubeleri, İlçe Ceza ve Tutuk evinin yanı sıra İlçe adliyesi de kapandı. Devlet dairelerindeki norm kadrolar yarı yarıya azaltılan ilçede sadece bir Lise ve bir ortaokul bulunuyor. İlçenin tek üretim tesisi tavuk gübresi üretimi yapan bir kooperatif işletmesi. O işletmede kötü yönetim nedeniyle ağır aksak çalışıyor. İlçede genç nüfus yok denecek kadar az. İlçede bulunan bir akaryakıt istasyonu ise neredeyse bir yıldır akaryakıt satışı yapmıyor. Araç ve traktör sahipleri 45 kilometre öteye giderek Ankara’nın Beypazarı ilçesinden akaryakıt ihtiyaçlarını karşılıyor.

İlçenin Bolu ile bağlantı yolunun durumu ise içler acısı bir görüntü sergiliyor. Yolun 15 kilometrelik bölümü patates tarlasını andırıyor. Yoldaki çukurlar nedeniyle ilçe yolunda ilerlemek neredeyse imkânsız.

Kıbrıscık’ın makus tarihini yenmesi için yetkililerden yardım bekleyen ilçe halkı unutulmuşluktan kurtulacağı ve hak ettiği değeri göreceği günleri ip ile çekiyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar