23 Mart 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara5°C

1 MİLYON SALINDI

‘Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Sularının Balıklandırılması Projesi’ kapsamında üretilen ve 6 santim boya ulaşan bir milyon alabalık yavrusu Bolu’da bulunan çeşitli göl ve göletlere salındı.

1 milyon salındı

07 Şubat 2015 Cumartesi 09:30

Haber&Foto; Adem GÜLER

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü görev alanında pilot istasyon olarak faaliyetini sürdüren Altındere Vadisi Doğal Alabalık Üretim İstasyonu, “Doğal Alabalık Üretimi Yetiştirilmesi ve Orman içi Suların Balıklandırılması” projesi kapsamında, yurt genelinde 18 ile (Ardahan, Artvin, , Ordu, Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Tunceli, Bolu, Bayburt, Erzincan, Erzurum , Sakarya, Zonguldak, Tekirdağ, Konya, Kahramanmaraş, Kayseri) 48 su kaynağında çalışmalarına devam ediyor. Türkiye genelinde yürütülen çalışmalarda, farklı illerdeki su kaynaklarına, 2006- 2014 yılları arasında toplam 7 milyon 449 bin adet yavru alabalık salımı yapılırken, düzenli olarak beslenme durumları ve hastalık kontrolleri yapılmakta olan doğal alabalık yavruları, salım boyu olan 4-6 cm’e (6-8 aylık) ulaştıktan sonra anaçlarının alındığı su kaynaklarına salımı gerçekleştiriliyor.

1 MİLYON BALIK

Yedi buçuk milyon yavru üreten tesiste sekiz aylık oluncaya kadar yetiştirilen balıklardan bir milyon adeti Bolu’da bulunan su kaynaklarına salındı. Gölköy, Abant, Gölcük, Seben gölü ve ilçelerde bulunan 21 ayrı su kaynağına salınan toplam 967 bin adet yavru alabalıkların sene sonu itibarıyla yetişkin ve üreyen bir nesil olacağı belirtildi.

TAKİP EDİLİYOR

KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi ile imzalanan protokol kapsamında İzleme Kontrol Projesi uygulamaya konulurken, proje kapsamında ttoplamda 10 bin yavru balık markalanarak doğaya salınarak takibe alındı. İki yıl sürecek Alabalık İzleme ve Takip Projesi ile “boya-marka” yöntemi kullanılarak akarsulara bırakılan doğal alabalık yavrularının doğal ortama yerleşimi ve uyumu, beslenmesi, büyüme periyotları ve göç hareketlerinin izlenmesi amaçlanıyor.

1-milyon-salindi-(1).jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.