18 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul3°C
  • Ankara0°C

AH ŞU OSMANLICA

Gençlerin boş zamanlarını çeşitli faaliyetlerle geçirebilmeleri adına hizmet veren Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki gençlik merkezinde uzun süredir açılan Osmanlıca kursları yoğun ilgi görüyor.

Ah şu Osmanlıca

07 Şubat 2015 Cumartesi 10:00

Haber&Foto; Gönül OLUTÜRK

Yurt genelinde içerisinde Bolu’nun da bulunduğu 68 ilde Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri bünyesinde başlatılan Osmanlıca Kursları kapsamında ilimizde de çok sayıda kursiyer bulunduğu belirtildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, gençlik merkezlerinde bir yılı aşkın süre önce başlatılan Osmanlıca kurslarına 68 ilden 6 bini aşkın gencin katıldığını açıkladı. Gençlere tarih bilinci aşılanması noktasında Osmanlıca kurslarının büyük bir önem taşıdığını ve bu noktada atılan adımlarla müreffeh bir neslin gelişebileceğini ifade eden Bakan Kılıç, “Osmanlıca kurslarımıza her geçen gün katılım sayısı artıyor. İşte kazanılan bu ivme, genç kardeşlerimizin belli bir farkındalığa ulaşmaya başladığının net bir göstergesidir” dedi.

Bizde kurslara katılan vatandaşlarımıza Osmanlıca Kurslarına katılmalarından dolayı memnun olup olmadıklarını sorduk. Aldığımız cevaplar çok ilginçti. İşte gazetemiz sütunlarına yansıyan ilginç cevaplar şöyle;

ÇOK MEMNUN

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ)’de İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencisi olan 21 yaşındaki İlknur Karakaç da, konakladığı Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtta Osmanlıca eğitimlerinin gerçekleştirildiğini söyledi. Sayısal bölüm öğrencisi olduğu için ilk derslerde zorluk çektiğini dile getiren Karakaç, “Dersler bir süre sonra gayet kolay bir hal aldı. Osmanlıca matematik eserlerini okumak ve mesleki anlamda kendimi geliştirmek istiyorum” şeklinde konuştu.

İYİKİ KATILMIŞ

Gelenek ve göreneklerin yanı sıra İslam’ın harflerini öğrenmek için Osmanlıca kurslarına başvurduğunu dile getiren Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Selim Tazeoğlu (21), yıllardır ‘çok zor’ olarak nitelendirildiği için önyargıyla derslere başladığını anlattı. Tazeoğlu, “İlk dersten itibaren söylenenin aksine çok kolay bir süreç olduğunu gördüm. Sonuç olarak şuan Latin harflerini okur gibi Osmanlıca’yı okuyabiliyorum. Amacım da Osmanlıca’yı hayatımın her alanına yansıtabilmek” dedi.

GAYET VERİMLİ

Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisi Merve Yeleser (27), gençlik merkezine üye olduğunu ve Osmanlıca kursunun dikkatini çektiğini belirtti. Eğitimlerin gayet verimli geçtiğini söyleyen Yeleser, “Tarihi camilerimize gittiğimde oradaki yazıları okuyamıyordum. Kendi öz Türkçemizi bilmemek beni oldukça üzüyordu. İmdadıma Osmanlıca kursları yetişti” diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar