16 Şubat 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara7°C

‘KONSEY BAŞKANI NEREDE?’

Saadet Partisi Bolu Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Kaya, katlamalı harçlarla ilgili yaptıkları açıklamada AİBÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Burak Saygılı’yı konuyla ilgili ses çıkarmamakla suçladı.

‘Konsey Başkanı nerede?’

08 Şubat 2015 Pazar 12:07

Haber: Özge ELÇİ

Saadet Partisi Bolu Gençlik Kolları üyeleri, parti binasında yaptıkları açıklamada üniversitelerdeki katlamalı harçları eleştirdiler. Gençlik Kolları adına açıklama yapan Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Kaya, üniversite örğencilerinden alınan katkı paylarını ‘harac’a benzeterek “Hükümet tarafından büyük bir gürültü ile kaldırıldığı söylenen öğrenci harçları, sessiz sedasız bir şekilde üniversitelere yeniden sokuldu. Resmi Gazetede yayımlanan veyürürlüğe giren yeni yasaya göre, öğrenciler okulun uzaması durumunda veya alttan aldıkları dersler olması halinde yüze 400’lere varan zamlarla harç ödeyecek. Birçok üniversitenin 2014-2015 öğretim yılının ikinci döneminden itibaren uygulamaya soktuğu yeni harç sistemi, binlerce liralık faturalarla karşı karşıya kalacak olan öğrencileri kara kara düşündürmeye başladı.

HARÇLAR TAMAMEN KALDIRILMIŞ GİBİ ALGI OLUŞTURDULAR

Temmuz 2012 de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen üniversite harçları, aynı yılın ağustos ayındaki Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülmüştü ve toplantıda harçların kaldırılması yönünde karar alınmıştı. Hükümetin bu kararını bizzat Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç duyurmuştu. Birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerini kapsayan yasada ikinci öğretimler yer almamış ve zaten normalin iki katı, üç katı harç ödeyen yüz binlerce öğrenci mağdur edilmişti. Harçların tamamen değil de kısmen kaldırılmış olmasına rağmen hem hükümet tarafından hem de hükümete yakın medya tarafından harçların tamamen kaldırıldığı propagandası yapılmış ve bu yönde bir toplumsal algı oluşturulmuştu” diye konuştu.

‘BU PARALAR HANGİ BAKANIN CEBİNE GİRİYOR?’

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren genelgeye göre bir dersi birden fazla alan öğrencilerin yüzde 100’den yüzde 300’e kadar fazla harç ödeyeceğine dikkat çeken Kaya, “Yükseköğretime Geçiş sınavına (YGS) verilen başvuru ücretine de zam yapılıp 40 lira olan sınav ücretini 50 liraya çıkaran, ortalama 2 milyon öğrencinin girdiği sınavdan elde edilen 100 milyon lira Nereye Harcanıyor ?Ne Yapılıyor ?Hangi Bakanın cebine giriyor?” diyerek Hükümet’e yüklendi.

SAYGILI’YA TARAFSIZLIK GÖNDERMESİ

Kaya, son olarak AİBÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Burak Saygılı’yı harçlar konusunda hiçbir açıklama yapmamakla eleştirerek “Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a otobüs fiyatlarını 1 liraya indirdiği için teşekkür eden Burak Saygılı, harç konusunda en ufak bir açıklamada bulunmamıştır. Tarafsızlığını yitiren ve öğrencilerin tek bir düşüncesini bile dile getiremeyen Öğrenci Konseyi, AKP’nin yandaşı haline gelmiştir. Gerçi mensubu olduğu partinin yanlışlarını dile getirmek Burak Saygılı’ya yakışmaz. Bu duygu ve düşüncelerle 2014-2015 eğitim öğretim yılının ikinci dönemini harçsız, haraçsız, adaletli bir şekilde geçmesini yüce Allah’tan niyaz eder tüm halkımıza Saadetli günler dileriz” diye konuştu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar