09 Temmuz 2020
  • Bolu16°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara17°C

MHP’DE GERGİN KONGRE

Milliyetçi Hareket Partisi 11. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Delegelerin bir çoğu oy kullanmazken mevcut Başkan Mehmet Aydın, rakibini geçerek yeniden Başkan olmaya hak kazandı.

MHP’de gergin kongre

08 Şubat 2015 Pazar 18:08

Aydın’ın kullandığı bazı cümleler, partililerin tepkisine yol açtı.

Haber: Özge ELÇİ

Kongrenin öncesinde sürpriz bir gelişme yaşandı. Adaylardan Gerede eski İlçe Başkanı Ümit Demir, adaylıktan çekildi. Kongreye iki adayla devam edildi.  Kongrede zaman zaman tansiyon yükseldi. Bazı isimlerin okunmaması, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gönderdiği faksın parti binasında unutulması, yönetimde yer aldığı halde bazı partililerin kongreye gelmemesi, bazı partililerin ve Mehmet Arslan’ın tepkilerine yol açtı.

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KATILMADI

Kongreye katılacağı açıklanan eski Bakan ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu katılamazken yerine MHP MHYK Üyesi Mehmet Arslan katıldı. İl Başkanı ve Başkan Adayı Mehmet Aydın ve yönetimi, Başkan Adayı Mustafa Çağan ve yönetimi, Merkez İlçe Bşkanı Ahmet Yılmaz, Karacasu Belediye Başkanı Celal Beydili, Beeldiye Meclis Üyesi Ercan Üsküp, Kamu Sen Bolu İl temsilcisi Hüsnü Yaman, Türk Ocağı Bolu Şube Başkanı Hamdi Zenginbal, BBP İl Başkanı Mahmut Alan, Ak Parti İl Yöneticisi Hasan Kanca ve çok sayıda partili katıldı.

Divan Başkanlığını yapan MYK Üyesi Mehmet Arslan, yaptığı konuşmada Hükümeti ekonomi, tarım ve işsizlik konusunda eleştirdi. Yapılan anketlerde MHP’nin şu andaki oy oranının yüzde 18 olduğunu, fakat kararsızlarla birlikte yüzde 23’e çıkabileceğine vurgu yapan Arslan, iktidara gelmeleri halinde işsizliğe, düşük emekli maaşlarına, çiftçiye umut olacaklarını söyledi.

GÜLEZ’DEN VERYANSIN

Adaylardan önce bir konuşma yapan eski İl Başkanı ve Beeldiye Başkan Adayı Şükrü Gülez, kendisiyle ilgili bazı iddialara veryansın ederek şunları söyledi; “Her zamankinden fazla birliğe ihtiyacımız var. Kongre süreçleri bizim birliğimize zarar veriyor.

Bunun neticesinde kongre sonrasında kucaklaşmalar olmadığı için çok sıkıntılı süreçler yaşıyoruz. Ben hep kendimi uzak tutmaya çalıştım ama hep kendimi olayın merkezidnen buldum. Bundan önceki ilçe kongresinde adaylarla ilgili en ufak bir taraflılığım varsa Allah beni kahretsin. Ahmet Yılmaz’ın benim yakınlığım dolayısıyla söylentiler çıktı. Bu işe hiç dahil olmadım. Kendi oyumu verdim, ama kimseyi ne aradım ne de taraf oldum.

ÇAĞAN AYAĞA KALKMADI

Bana Belediye Başkan adayı olmam görevi verildi. Seçimlerde başarısız oldum evet; ama insanların sevgisini kazandım. Sizlerin yüzünüzü yere düşürmedim. Her iki aday arkadaşıma da başarılar diliyorum. Bundan sonra da parti için her zaman çalışacağım.” Gülez’in bu sözlerini özellikle protokol kısmı ayakta alkışlarken Mustafa Çağan’ın ayağa kalkmaması dikkatlerden kaçmadı.

MHP’NİN İKTİDAR VAKTİ GELDİ

Daha sonra sözü alan İl Başkan Adayı Mustafa Çağan, ilk olarak kongrenin hayırlı olması temennisinde bulundu. Çağan, açıklamalarında hem mevcut İl yönetimini eleştirdi hem de genel seçimlere atıfta bulundu. Çağan, şunları ifade etti; “MHP’nin iktidara taşımanın yolu, geçmiş dönemlerde çalışma performansı düşük olduğu parti tabanında ve kamuoyunda aşikar olan bir yönetim anlayışına dur diyerek içinde bulunduğumuz kongreyi daha anlamlı kılarak, MHP’yi iktidar yolunda ciddi, özverili ve kucaklayıcı çalışma anlayışına hakim kılacaktır. Benim anlayışım, Ülkemizin içerisinde bulunduğu süreçte sadece İl Başkanlığı olarak sıfat ve makam işgal etmekten uzak olarak, gece gündüz kapı kapı gexerek miletimizle kucaklaşma anlayışıdır. Sokağa çıktığımızda iktidardaki AKP’ye alternatif olarak yegane rakip partinin MHP olduğu, halkımızın fikri ve birliği etmiştir. Bizlere düşen tüm işlerimizi bir kenara iterek kapısını çalmamızı bekleyen vatandaşlarımızın kapısını çalmak, bunun için zaman ayırmaktır.  

MEVCUT YÖNETİM HALKIN SESİ OLAMADI

Benim ve yönetim kurulu arkadaşlarımın ilk yapacağımız iş de budur. Çünkü Türkiye’nin her zamankinden fazla MHP’ye ihtiyacı vardır. Mevcut iktidar, dış güçlerin güdümünü ve taşeronluğunu yapmaktadır. MHP’nin iktidara gelme vakti gelmiştir.

MHP’yi iri ve diri hale getirmek için, ben ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımız bu kutlu yola çıktık. Bolu’da MHP, ne yazık ki AKP seçilmişlerine karşı, Bolu kamuoyunda beklenen muhalefeti yapamamıştır. Beeldiyenin Bolu’nun tümünü ilgilendiren onlarca haksın 18. Madde uygulamalarında bile tek bir kez halkın sesi olunmamıştır. İşte biz bu sessizliğe ses olmak istiyoruz. Kadınları ve gençleri, hak ettikleri yerelre getiremk için çalışmalarımız var. Tüm çalışmalarımızda önyargıları kıracağız. Çünkü işimiz kimseyle didişmek değil, çözüm önerileriyle insanları nasıl MHP’ye kazandırabiliriz, bunu düşünmektir.”

PARTİLİLER AYDIN’A TEPKİ GÖSTERDİ

Daha sonra sözü alan Mehmet Aydın ise konuşmalarının başında geçmişte, öğrencilik yıllarında yaşadığı zoruluklara değindi. Zor koşullarda eğitim hayatına devam ettiğini söyleyen Mehmet Aydın, şunları ifade etti; “Eşim her zaman bana destek oldu. Hem meslek hayatımda hem de siyasi hayatımda bana hep destek oldun. Hep sonuna kadar arkamda oldu. Çocuğum buraya gelirken bana ‘Baba kongreyi kazanmanı istemiyorum” dedi. Aydın’ın sarf ettiği bazı sözler, partililerin tepkisine yol açtı. “MHP’de görev yapmak çok zor. Biz gelenekçi bir partiyiz. Biz de statükolar daha fazladır. Biz de birilerinni ya elini öpeceksin, ya abi diyeceksin. Yoksa kolay kolay siyaset yapamazsın” ifadelerini kullanan Aydın’a partililer, tepki gösterek “Nasıl konuşuyorsun? Yanlış şeyler söylüyorsun. Kaç defa kamuoyu karşısına çıktın da bunları söylebiliyorsun?” diterek tepki gösterdiler.

‘GÖREVİ ZOR ZAMANDA DEVRALDIM’

Aydın, daha sonra sözlerine şöyle devam etti; “Ben ortaokul çağlarında ülkücü davasına gönül vermiş bir insanım. Sonra ‘neden bozkurt, neden üç hilal’ sorularının cevabını bulmaya çalıştım. Ben planlarımı ve hedeflerimi hep uzun vadeli yaparım. Hiçbir zaman günübirlik düşünmedim. Görevi zor bir zamanda devraldım. Devralalı 14 ay oldu. Bu süreçte yerel seçim, ardından Cumhurbaşkanlığı seçimi ve ilçe kongreleri oldu. Siyasette hiç seçim görmeyen İl Başkanları var. Görev yaptığım süre içinde teşkilatımı tanıma fırsatı buldum. Bolu’da kimler daha çok hizmet ediyor, onları öğrendim. İstişareler yaptık. Bolu’da MHP’nin hedeflerine kimlerle ulaşabiliriz, bunun analizini yaptık. Açık ve net olan arkadaşlarımla yola devam etmeye karar verdim. Yönetimi idealist insanlardan seçtim. Önümüzde büyük bir seçim var. Ülkücülere büyük iş düşüyor. Ben değil, biz diyerek çalışacak yönetimi oluşturarak iktidara yürüyeceğiz.”

OY KULLANAN DELEGE SAYISI AZ

Saat 17:00’da oylar sayılmaya başlandı. 600 delegenin oy kullanması gereken seçimlerde 379 oy kullanıldı. 1 oy geçersiz sayılırken 1 oy boş çıktı. Mehmet Aydın oyların 213’ünü, rakibi Mustafa Çağan ise 164 oy alırken Aydın, yeniden Başkan olmaya hak kazandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar