22 Ağustos 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara18°C

MAHLEP ARTIK BOLU’DA YETİŞECEK

Bolu Orman Fidanlığı yabanıl meyveli tür üretiminde hız kesmiyor. Türkiye’de ağırlıklı olarak Ege ve Güneydoğu’da yetişen mahlebin de ekimi yapıldı.

Mahlep artık Bolu’da yetişecek

09 Şubat 2015 Pazartesi 12:41

Haber Merkezi

Orman Genel Müdürlüğü’nün Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı kapsamında yörenin tür ihtiyacının büyük bölümünü karşılamayı hedefleyen Bolu Orman Fidanlığı, özellikle çimlenme engeli olan ve sonbaharda ekilmesi halinde çimlenme başarısı yükselen türlerin üretimini tamamladı.

Yaban kirazı, yaban elması, yaban eriği, Türk fındığı, mahlep, ahlat, muşmula, üvez gibi hem insanlar için şifa kaynağı olan, hem de yabanıl hayvanlar için besin kaynağı olan türlerin ekimleri tamamlandı. Tekniğe uygun üretimi ilke edinen fidanlıkta, ekimlerin sonbaharda bitirilmesinin yanı sıra, çimlenme engeli olan türler için ön işlemler aksatılmadan uygulandı.

Bu kapsamda türün özelliğine göre sülfürik asit, sitrik asit, suda şişirme, sıcak ve soğuk katlama işlemlerine tabi tutulan tohumlar ekilerek, üzerleri kuş zararlarına karşı telis ile kapatıldı. Yapılan işlemler teknik gözlem defterine de kaydedilerek ileride yapılacak çalışmalar için de yol göstermesi hedeflendi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.