23 Temmuz 2019
  • Bolu25°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara27°C

ÜNLÜ YAZAR BOLU’DA ANILDI

Yazar, akademisyen ve fikir adamı Nurettin Topçu, vefatının 40. Yılında Bolu’da anıldı.

Ünlü Yazar Bolu’da anıldı

09 Şubat 2015 Pazartesi 12:47

Haber Merkezi

Prof. Dr. Sami Güçlü’nün koordinatörlüğünde başlayan ve üç yıldır devam eden okuma programı çerçevesinde, Bolu, Sakarya ve Kocaeli okuma gruplarından Nurettin Topçu kitaplarını okuyan öğrenciler, onun öğrencileri ve dostları, vefatının 40. yılında kendisini rahmetle anmak ve düşüncelerini daha iyi anlamak için Bolu’da bir araya geldiler.

‘YAŞASAYDI BU TOPLUMDAN ÇOK MEMNUN OLURDU’

Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan açılış programına Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, A.İ.B.Ü. Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Açılış programında ilk konuşmayı yapan Prof. Dr. Sami Güçlü; “ Yaşasaydı ve böyle bir toplantının olduğunu bilseydi çok memnun olurdu. 2015 yılında üniversite öğrencilerinin içerisinde 18 öğrenci 3 aylık dönemde Nurettin Topçu’yu anlamaya çalışıyorlar. Onun toplam 21 kitabının içerisinde 12’sini seçip okumuşlar. Sonunda Nurettin Topçu’nun temel düşüncelerinin ana kitabı olan 6 kitaba indirerek her birisi bu kitaplardan birisini daha çok çalışmayı ve anlatmayı hedef alarak bir araya gelmiş.

10 yıllık aradan sonra Üniversiteye tekrar döndüm. Çok büyük bir özleme dönüşünce biraz farklı şeyler yapmak ihtiyacını düşünerek geldim. Geldiğim ilk gün Sakarya’ya öğrenci kulüplerinin içerisinde istikameti belli olan kim var deyince bana yeni dönemde teşkilatlanmaya çalışan Milli Türk Talebe Birliği’nin kuruluş halinde olduğundan bahsettiler. İlk akşam toplanın geliyorum dedim ve 3 yıl oldu. Orda başlayan çalışma Kocaeli’ ye sonra Bolu’ya yansıdı. Sonra Yalova’ya ve başka yerlerde yansıdı” diye konuştu.

‘ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN İYİ YETİŞMİŞ İNSANA İHTİYAÇ VAR’

Daha sonra kürsüye çıkan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise şunları ifade  etti; “Böyle kültürel bir faaliyete başlanması çok özel bir çalışma. Belki eşi benzeri olmayan bir çalışma. Bu çalışmayı sürdüren gençlerimizi kutluyorum. İnsanlar doğar yaşar ölür giderler. Bazı insanlarda öldükten sonra yaşamaya devam ederler. Biraz önce isimlerinde bahsedilen ve incelemeler yapılan yazarlarımız. Ölümünün 40. yılında Bolu’da böyle bir anmaya vesile olan ve onu anmaya gelen dostları ve onun talebeleri. Bolu’da bu güzel topluluğu misafir etmenin onuru yaşıyoruz. Bu onuru yaşamımıza vesile olan sayın bakanımız ve onun öğrencileri. Bolu Özel bir kent. Coğrafya olarak Allah’ın Dünya’da özenerek yarattığı yerlerden bir tanesi. Onun için biz Bolu’ya tabiatın kalbi diyoruz. 4 mevsimin doyasıya yaşandığı bir ilde pek tanımıyoruz. Bu özel yerde böyle bir özel çalışmanın yapılması bizim için çok büyük bir onur. Bu çalışmalara ev sahipliği yapmak durumundayız. Belediye Başkanı olarak şehirlerin imarı ile meşgulüz. Ama şehirde yaşayanların imarı bizim işimiz değil. İşte o işi yapanlara da elimizden gelen bütün desteği vermek durumdayız.

Öz benliğine sahip çıkacak geleceğe umutla bakacak, gelecek ideali olan gençlik gerekiyor. Böyle bir gençliğin yetişmesine vesile olan herkese çok teşekkür ediyorum. Allah muvaffak etsin. Bu çalışmaların ülkemizde Müslüman âleminde güçlenmesini temenni ediyorum”dedi.

İki gün süren programın kapanışına ise Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem katıldı.Bakan Yardımcısı Orhan Erdem yaptığı konuşmada; “ Bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Keşke üniversiteler bunu her bir köşede farklı isimler için bu çalışmayı yapsa. Onların düşünce dünyasını geliştirerek kendilerine yön bulacakları bir ufuk açsa. Siz farklı gençler olacaksınız. İnşallah kendi etrafınızda arkadaşlarınıza da yeni ufuklar açacaksınız” dedi.

 

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.