18 Ağustos 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

‘OKULDA SİYASET’E SERT TEPKİ

Ak Parti Bolu Gençlik Kolları Kongresinin bir okulda yapılması, kamuoyunda eleştirilere yol açarken Eğitim Sendikaları Temsilcileri de ‘Okulda siyaset’i sert bir dille eleştirdiler.

‘Okulda siyaset’e sert tepki

10 Şubat 2015 Salı 21:43

 

Haber: Özge ELÇİ

Ak Parti Gençlik Kolları Kongresi’nin Sosyal Bilimler Lisesi Spor Salonu’nda yapılmasına Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Hüsnü Yaman ve Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz’dan tepki geldi. Konuyla ilgili her iki sendika temsilcisi de ‘okul, ibadethane ve kışlaların siyasetten uzak tutulması’ gerektiğine vurgu yaptılar.

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, açıklamasında ilk olarak Hükümetin eğitim politikasını eleştirerek şunları ifade etti; “AKP İktidara geldiği günden beri devleti ve toplumu kendi siyasal hedeflerine ve dünya görüşüne göre şekillendirmeye çalışmakta bu uğurda karşısına çıkan tüm engelleri hukuk tanımaz bir şekilde ortadan kaldırmaktadır.Bunun son örneği okul yöneticilerinin tasfiye operasyonu ve 4+4+4 yasasıdır. Her iki düzenlemede de okullar bir eğitim ve bilim yuvası olmaktan çıkıp siyasal iktidarın arka bahçesi haline gelmiştir.Okul Müdür yardımcılığından İl milli eğitim müdürlüğüne varana kadar tüm görevler geçici görevli yöneticiler tarafından yürütülmektedir. Bu yöneticiler de Siyasi tercihlerle haksız olarak elde ettikleri statüleri korumak için iktidara yaranmaya çalışmaktadır” diye konuştu.

‘OKUL, İBADETHANE VE KIŞLA VURGUSU’

Okullara siyaset karıştırılmaması gerektiğine dikkat çeken Korkmaz, “İlimiz çevre illere baktığımızda geri kalmış bir il olmasına rağmen bir siyasi partinin toplantı yapabileceği mekanlara sahiptir. Belediye Başkanı bunlarla övünmektedir. Hal böyle iken AKP Gençlik Kolları kongresi bir okulumuzun salonunda yapılmaktadır.Bu tercih kimin tercihidir,kimin önerisidir bilemiyoruz ama aklımıza ilk gelen mesleki ve yöneticilik geleceğini AKP ye bağlayan yandaş yöneticiler olduğunu düşünüyoruz.Eğitim Sen olarak Eğitim Kurumlarından, İbadethanelerden ve kışladan siyasetin uzak tutulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Hüsnü Yaman da Gençlik Kolları kongresinin bir eğitim kurumunda yapılmasının kendilerini hem üzdüğünü hem de düşündürdüğünü ifade ederek “AKP’nin iktidara geldiği 2002’den bu yana Türk toplumu üzerinde müthiş bir yozlaşma her alanda kendini gösterdi. Bu yozlaşma, eğitim sektöründe daha fazladır. Kültürel yozlaşma adı altında kendini göstermektedir. Yaptıkları icraatların tamamında ‘Benden olsun, çamurdan olsun’ mantığını taşıyan insanların Türkiye’yi getirdiği nokta budur. Biz geçmişte olduğu gibi bugün de okullarımızın, camilerimizin ve kışlalarımızın siyaset arenasına dönüştürülmesinden hep çekindik ve hep de uyardık” dedi.

‘SİYASİ BİR PARTİNİN OKULDA ŞOV YAPMASI KABUL EDİLEMEZ’

Siyasi bir partinin bir okulsa şov yapmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Yaman, “Buna kim izin verdi, kim bu karara hoşgörülü baktı, bilmiyoruz; ama kesinlikle bir siyasi partinin bir okulda şov yapmasını kabul etmiyoruz.

AKP’li yöneticilere bir okulda siyasi toplantı yapmalarına izin verenler, yarın birgün başka siyasi partiler de bu yöne meylettikleri zaman kesinlikle hayır diyemeyeceklerdir. Bunun beraberinde getireceği sakıncaları, hep birlikte olumsuz bir şekilde yaşayacağız. Zira bu mekanlar toplumun ortak malıdır. Ve hiçbir siyasi düşünceye hizmet etmesi beklenemez” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden nasıl bir tepki geleceğini merak ettiklerini söyleyen Yaman, “Yandaşlık ve adam kayırma konularında pek mahir olan Bolu İl Milli Eğitimi bakalım yapacağı ya da yapmayacağı işlemlerle okulların siyasi arena olarak kullanılmasına bakış açısı nedir ve ne işlem yapacak? Sayın Valimizin bu konularda hassasiyetini de biliyoruz. Beraber göreceğiz. Türk Eğitim Sen olarak, geçmişte olduğu gibi bugün de siyasetin eğitimin içine sokulmasını kesinlikle kabul etmiyoruz ve bunu kınıyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar