21 Şubat 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara1°C

SEVGİDE MODEL OLMAK

Sevgi, gizli ve yasak aşk oyunlarından oluşan bir davranış şekli değildir.

SEVGİDE MODEL OLMAK

11 Şubat 2015 Çarşamba 10:55

Sevginin lügat anlamı: İnsanı yüksek fedakarlıklara götüren ilgi duygusu. (Yurt sevgisi, aile sevgisi, arkadaş sevgisi, çocuk sevgisi gibi)

Herhangi bir işte ortaklar arasında sevgi ve güven yoksa sefere çıkan bir birliğin üst komutasından sorumlu olanlar da aynı aşk ve sevgi sevgi yoksa. Bir ailede sevgide mutluluk yok, yapmacık davranışlar varsa, sonuçlar farklı olabilir. İnsanlar birbirleiyle içten içe güvensiz ise, başarı ve mutluluğu beklemek hayaldir.

Yönetimlerde taraflar birbirleriyle barışık değilse, alınacak kararların uygulanması zor. En alt birimden en üste güven yok olmuşsa orada birlikten, paylaşımdan, adaletten söz etmek inandırıcı olamaz... Olacağına da inanmıyorum. Kavga ve güvensizlik, güveni yok ediyorsa, sevgi de yok demektir.

Erkek kadınıyla, kadın çocuklarıyla, bakan müsteşaı ile, müsteşar müdürleriyle, müdürler alt yapılarla barışık değilse, istenen hedefe ulaşmak çok zor.

Geleceğin güzelliğinde örnek alacağımız modellerin birbirleriyle ilişkileri önemli olduğu kadar, bu ilişkilerin yol haritasında yasalara uygunluk öncelikli sırada yer alır.

Yasalara uygun almayan töre davranışlarında sonuç kan davalarına, karı koca davranışlarında güçlünün zayıfa hükmü, şiddet olaylarını meydana getirdiğine, yaşadıklarımızla tanık olmaktayız. Ailede kadına taciz ve şiddet, okulda öğretmen öğrenciler arasındaki taciz olayları her platformda konuşuluyor olması insanları ürkütüyor.

Bu konuda ailelerin, velilerimizin boy aynasında kendilerine bakmaları, nerede hata yapıyoruzu mantık ölçülerinde değerlendirmeleri gerek. Kendi öğrencilik dönemlerini düşünüp, ailelerin davranışları gözden geçirilmeli.

Sevgide model olmak için sevgide kötülüğü, iyikülikte yardımı, hoş görüde şartlanmışlığı, kararda kin ve fesatı birbirinden ayırmak zorundayız. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.