23 Mayıs 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara18°C

ÖZCAN’DAN SEÇMENE İLGİNÇ ÇAĞRI

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, TBMM’de Bolu’nun yoksulluktan nüfusa, orman köylüsünden teşvik problemine kadar birçok sorununu dile getirdiği konuşmasında seçmenlere ilginç bir çağrıda bulundu.

Özcan’dan seçmene ilginç çağrı

11 Şubat 2015 Çarşamba 13:47

Haber: Özge ELÇİ

Özcan, Milletvekili seçildiği 24. dönemin başında özellikle Bolu’nun temel sorunlarını parlamentoya taşıma sözü verdiğini hatırlatarak teşvik problemşne değindi. Özcan, “Bolu’da ne sorun varsa, bunu TBMM’de bütün Türkiye duyacak, demiştim. En büyük sorunun da işsizlik olduğunu söylemiştim. Bolu, baktığımızda Ankara ve İstanbul gibi iki büyük metropolün tam ortasında yer alıyor. Ama böyle bir ilin nüfusu artmıyor.

‘BOLU’NUN NÜFUSU ARTMIYOR’

Hatta azaldığı dönemler de oldu. Son nüfus sayımına göre nüfus, bin kadar arttı. Bunun temel sebebi de işsizlik. İşsizliğin temel sebebi ise Bolu’nun herhangi bir konuda teşvik alamamasıyla alakalı. Bize teşvik deyince ucundan azıcık gösteriyorlar. Bu teşvik, bununla yetinin diyorlar. Biz teşvik deyince, 2004 yılında Düzce’nin aldığı sanayi teşviği gibi bir teşvik istiyoruz. O olmazsa bize sektörel bazda teşvik verin, dedik. Mesela beyaz et üretiminini merkezi konumundayız, bununla ilgili adam gibi bir teşvik verin dedik. Orman endüstrisi konusunda bize teşvik verin dedik. Gerede’mize deri sektörüne ciddi anlamda bir teşvik verin, dedik. Ama bunların hiçbiri gerçekleşmedi” diye konuştu.

‘DENİZE KIYISI OLMAYAN BOLU’YA LİMAN TEŞVİĞİ’

Milletvekili Özcan, konuşmasının devamında Bolu’ya ilginç bir teşvik verildiğini hatırlatarak “Siz bize bu dönemden önce bir teşvik verdiniz, hala bu teşvik de geçerli. Bolu deniz kıyısında bir yer mi? Bolu’nun denize kıyısı var mı? Ben bu sorunun cevabını merak ediyorum. Niye soruyorum biliyor musunuz? Bolu’da liman ve gemi yapımında teşvik var. Bu teşvikle ilgili düzenleme hala yürürlükte. Dalga geçer gibi. Böyle bir şey olabilir mi?Bolu’da gemi ve liman alanında yatırım yapmak isteyen bir iş adamı Abant’ta tersane mi yapacak? Böyle bir anlayış olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

‘SOSYAL YARDIMLAR 350 BİN LİRADAN 10 MİLYONA ÇIKTI’

Bolu’nun temel sorunlarından birinin de yoksulluğun artışı olduğunu kaydeden Özcan, Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun’a da göndermelerde bulunarak “İş teşviğe gelince bize diyorlar ki siz Türkiye’nin en zengin şehirlerinden birisiniz. Ama baktığınızda yoklu sayısı artmış Bunu nereden mi çıkarıyorum? Bolu Milletvekilimiz Sayın Ali Ercoşkun, burada bir konuşma yaptı. Dedi ki Hamdolsun, biz geldiğimizde Bolu’da yoksullara 350 bin lira yardım yapılıyordu, çok şükür yaptığımız yardım 10 buçuk milyon lirayı buldu dedi.

Ben de dedim ki ‘Keşke Ali bey şunu söylemiş olsaydı, bizim geldiğimizde Bolu’da 10 bin işsiz vardı, hamdolsun bu işsiz sayısı yaptığımız yatırımlarla 2 bine düşürdük. Bolu’da yardıma muhtaç insan sayısı artmış, yoksulluk artmış, siz de dalga geçer gibi sosyal yardımlar artmış diyorsunuz.

‘ORMAN KÖYLÜSÜNDEN KAR EDİYORSANIZ, KÖYLÜYLE PAYLAŞIN’

Bolu’da köylü nüfusumuz birçok ile göre oldukça fazla. Dolayısıyla biz Bolu köylüsünün, Türkiye köylüsünden daha farklı bir sorunu yok. Bu sorunları sık sık dile getirdik. Bolu, orman örtüsü bakımından Türkiye’nin en zengin ili dedik. Orman Genel Müdürlüğü açısıdnan bakrsanız da Türkiye’deki en karlı il, Bolu’ya böyle bakıyor. Biz Bolu’dan kar elde ediyoruz, diyorlar.

Peki Orman Genel Müdürlüğü olarak Bolu’daki orman köylüsüyle bu karı neden bölüşmüyorsun, dedik. Bir yasa teklifi verdik. Bir önceki yıl ne kadar kar elde etmiş, ne kadardan satmış ürünü? Bunun yarısını orman köylüsüne vahidi fiyat olarak teklif edelim, yüzde 20’sini de avans olarak kendisine ödeyelim, demiştik. Bu teklifi bile kabul etmediniz. Hatta gündeme ealınması için yeniden gündeme getirdik, ama bizim orman köylüsünün hep arkasındayız diyen Bolu milletvekilleri bile ret oyu kullandı” diye konuştu.  

Milletvekillerini köylülerin gerçek durumunu görmek için Kıbrıscık Karaköy’e davet eden Özcan, “Orada hayvancılıkla uğraşan, rençberlik yapan köylülerin sorunlarını yerşnde görüğn. Artık bu insanların karınlarını doyuramayacak duruma geldiklerini görün. Bolu gibi bir şehirde insanlar artık girdi fiyatları yüzünden tarlasını ekmiyor. Seyyar manavlar köyleri dolaşıyor. Bu sizin iktidarınız açısından utanç verici bir durum olmalı. Köylü ekmeğini seyyar fırından alıyorsa, marulunu domatesini seyyar manavdan alıyorsa köylü için şunları yaptık demeye hakkınız yok” diye konuştu.

‘BOLU, İLK DEFA DÜZCE’DEN DAHA FAZLA KAMU YATIRIMI ALDI’

Özcan, son olarak seçmenlere çağrıda bulunarak şunları söyledi; “Şunu her zaman savundum; bir il, bütün milletvekillerini aynı partiye vermemeli. Bir milletvekili için iktidar partisine veriyorsa, bir milletvekilini de de muhalefet partisine vermeli. Bununla ilgili Size bir rakam vereceğim, Bolu 1977’den bu yana CHP Milletvekili çıkartamadığı bir şejirdi. AKP’nin ilk 2 döneminde de tüm milletvekillerini AKP’ye vermişti. Düzce, hep3 vekilini de AKP’ye verdi. Bolu, bu sefer bir değişiklik yaptı. Bir milletvekilil CHP’ye verdi. Eskiden Bolu ve Düzce tek ildi. O zmanlar Bolu’ya gelen kamu yatrımılarınnı önemli bir kısmı Düzce’ye giderdi; çünkü milletvekillerimiz hep Düzceliydi. Bolu’dan milletvekili olmazdı. 2011’e kadar da Düzce Bolu’dan hep daha fazla ara aldı. Ama verdiğimi soru önergeleriyle, Bolu’nun sorunlarını dile getire getire nihayet Bolu, Düzce’den daha fazla kaynak aldı. İlk defa Bolu, Düzce’den daha fazla kamu yatırımı aldı. Bu yüzden vatandaşlarımıza sesleniyorum, ne olur tüm vekilleri aynı partiye vermeyin, çünkü aynı partideki milletvekilleri, onlar birbirlerini sorgulamıyorlar. Bu ile ne yapılıyor diye sorumuyorlar bile.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar