23 Ağustos 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C

HASTANE ÖNÜNDE SALDIRIYI KINADILAR

Enes Akfidan isimli erkek hemşirenin, Köroğlu Ünitesi Acil Servisinde nöbet görevindeyken İş Adamı Furkan Zengin’in saldırısına uğramasını protesto eden bir grup sağlık çalışanı, hastane önünde toplandı.

Hastane önünde saldırıyı kınadılar

12 Şubat 2015 Perşembe 03:03

Haber: Özge ELÇİ

Bolu SES Şubesi ve Türk Sağlık Sen Bolu Şubesi’ne bağlı çok sayıda sağlık çalışanı, hem geçtiğimiz akşam yaşanan saldırıyı hem de son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların artmasını protesto etmek için Köroğlu Ünitesi Hastane Yönetiminin önünde toplandılar. Açıklamaya SES Bolu Şube Başkanı Özkan üstün ve Türk Sağlık Sen Bolu Şube Başkanı Hakan Koca da katıldı.

HASTA İLE ÇALIŞAN KARŞI KARŞIYA GETİRİLİYOR

Grup adına açıklama yapan SES Bolu Şube Eşbaşkanı Bircan Öztop, “Gün geçmiyor ki sağlıkta bir şiddet haberiyle daha karşılaşmayalım.Sağlık Bakanlığının günü kurtarma adına hükümet etme sorumluluğunu göz ardı ederek “çalışan" ile " hastanın” karşı karşıya getirildiği; “günü kurtarma ve  popülist uygulamaları” hala gündeminde tutması; sağlıktaki şiddeti dur durak bilmeden giderek arttırıyor. Her gün yeni mağdurlar yaratılıyor” diye konuştu.

Öztop, olay anını anlatarak şunları söyledi; “Nitekim bu gece hastanemiz Acil Servisi’nde sağlık emekçisine yönelik bir şiddet olayı yaşanmıştır. Acil çalışanlarından Enes Akfidan isimli hemşire arkadaşımız, hasta tarafından saldırıya uğramıştır. Takılı serumun çıkarılmasını isteyen hastaya, doktordan gelecek haberin beklenmesi gerektiğini söyleyen sağlık çalışanı, hasta tarafından darp edilmiştir. Uğradığı saldırıyla yaralanan arkadaşımıza iş göremez raporu verilmiştir. SES olarak yıllardır sağlığın siyasetin arka bahçesi haline gelmesinin sakıncalarını dile getirdik. Bu hasta acaba bu cesareti babasının Belediye Encümeni olmasından mı almaktadır ?”

‘GÜVENLİK ÖNLEMLERİ YETERLİ DEĞİL, SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM POLİTİKALARINDAN VAZGEÇİLMELİ’

Sağlıkta şiddetin önlenmesinin yöntemi olarak güvenlik önlemlerinin alınmasının çözüm olmadığını her zaman söylediklerini ifade eden Öztop, “Bu olay özelinde de gördük ki maalesef söylediklerimizde yine haklı çıktık. Buradan hükümeti ve Sağlık Bakanını uyarıyoruz. Sorunu çözmek gerekir. Sorunu görmek yerine güvenlik tedbirlerini artırma politikanızın birçok sorunu çözmediği gibi, sorunları içinden çıkılmaz bir duruma dönüştürmüştür. Yürüttüğünüz sağlık politikaları ve çalışanlara bakış açınız şiddeti doğurmaktadır.Topluma ve taleplerine yaklaşımınız ise şiddeti daha da yaymaktadır. Sağlıktaki şiddetin çözümü bellidir. Yönetenler sorumluluklarını bilmeli, sağlık hakkını yok sayan Sağlıkta Dönüşüm politikalarından bir an önce vazgeçmelidirler. Çözüm için ise şiddeti önlemeye yönelik olarak sağlık örgütlerinden gelen görüş ve önerilere açık olmalıdırlar. Vatandaş ve sağlık çalışanları arasında gelişen bu kavga, esas olarak vatandaşın sağlık politikalarına ve uygulamalarına isyanıdır. Bu olayların kurbanı her zamanki gibi sağlık çalışanları olmaktadır. Yaşanan bu olayı sağlık çalışanları olarak kınıyoruz.

Olayla ilgili sorumluları, sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz” diye konuştu.  

         

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar