20 Nisan 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara5°C

ÖZCAN JANDARMAYA SAHİP ÇIKTI

TBMM İçişleri Komisyonu’nda iktidar oylarıyla kabul edilen “İç Güvenlik Paketi”nin Genel Kurul görüşmesi sırasında söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu Milletvekili Tanju Özcan, pakete karşı çıktı.HABER MERKEZİ

Özcan Jandarmaya sahip çıktı

12 Şubat 2015 Perşembe 16:10

TBMM İçişleri Komisyonu’nda iktidar oylarıyla kabul edilen “İç Güvenlik Paketi”nin Genel Kurul görüşmesi, beklenmedik biçimde ertelendi. Hükümet yetkililerinden, bunca önem verilen ve sayısal üstünlük marifetiyle yasalaşmasında tereddüt bulunmayan tasarının ertelenme nedeni konusunda hiçbir açıklama gelmedi. İç Güvenlik Paketi üzerinde görüş bildiren Bolu Milletvekili Özcan,  kendisine gelen bir e-mail’den söz etti. 17 Aralık operasyonunun ardından, polise “Savcının talimatını yerine getirmeyeceksiniz” emrinin verildiğini anımsatan Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü.

“17 Aralık’ta, bu süreçte sıkıntı yaşanınca, 25 Aralık’a doğru giden süreçte, bir sayın savcı o zaman şimdi görevden alınan dedi ki: ‘Polis talimatımı yerine getirmezse jandarmaya bu konuda talimat vereceğim.’ Evet, jandarmaya bu konuda savcının talimat verme hakkı ve yetkisi vardı. Jandarma üzerinde de İçişleri Bakanlığı’nın polis üzerinde olduğu gibi çok fazla vesayet yetkisi de yoktu.”

Bu tasarı yasalaştığında, Jandarma’nın hükümet nezdinde tıpkı polis gibi olacağına dikkat çeken Özcan, “Yarın bir gün bir sayın savcı operasyon düzenlemeye kalktığında, polisin görevini yapmadığı bir durumda savcının jandarma teşkilatından da herhangi bir şekilde yardım isteme veya ona görev verme, talimat verme, emir verme yetkisi de önemli ölçüde ortadan kaldırılıyor” dedi.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar