22 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul4°C
  • Ankara-3°C

PİLOT OLMANIN HAYRI

Hemen hemen her konuda pilot uygulama için seçilen ilimiz 2009 tarihinde yeni kimlik belgelerinin dağıtımı konusunda da pilot uygulamaya tutulmuş ve Bolu'da 60 bin kişiye yeni Türkiye Cumhuriyeti Çipli Kimlik kartları verilmişti.

Pilot olmanın hayrı

12 Şubat 2015 Perşembe 20:01

HABER&FOTO; Beyhan Bayrak

Bolu'da beş yıl önce uygulamaya konulan akıllı kimlik kartları yurt geneline 2015 yılından itibaren dağıtılmaya başlanacak. Peki, yeni kimlik ne zaman alınabilecek ve nasıl alınabilecek, detaylarıyla açıklıyoruz. İçişleri Bakanlığı'nın yeni kimlik kartlarının dağıtımına yeni yılda başlanacak. Kartların dağıtımı ilk olarak Kırıkkale'de yapılacak. Bolu'da kimlik almayanlar yada 2009 yılında aldığı kimliği kaybedenlerde açıklanacak kart basım merkezlerine başvurarak kimliklerini alabilecek.

ÜSTÜN GÜVENLİKLİ

Yeni kimlik kartları, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen üst düzey güvenlik unsurlarıyla dikkati çekiyor. T.C Kimlik Kartı, en az 10 yıl dayanıklılığa sahip malzemeden üretildi.  T.C. Kimlik Kartı, vatandaşın rahatlıkla taşımasına ve kullanmasına olanak verecek şekilde tasarlandı. Kimlik kartları için belirlenen uluslarası standartlara uygun olan akıllı kimlikler, standart bir akıllı kart boyutlarında. 1 GB'ye kadar veri depolayabilecek akıllı kartlarda parmak, damar ve avuçiçi izi gibi kişiye özel bilgiler yer alacak. Yeni kimlik kartları 2008 senesinden beri AR-GE çalışmaları sonucunda vatandaşlara dağıtılıp kullanılabilir hale getirilmişti. Yeni kimlikler pasaport yerinede kullanılabilecek.

NASIL ALINACAK

Yeni kimliklerin başvurusu için muhtarlıkta asılacak listedeki kişiler adreside açıklanan kart basım merkezine giderek yeni kimliklerini alabilecek. Adım adım yeni kimlik başvurusu şöyle olacak; Eski TC kimlik kartınızı yanınızda bulundurun. Yeni kimlik başvuru formu doldurun ve fotoğraf yapıştırın.Muhtarlıktan kart basım merkezi adresinizi öğrenin ve doldurduğunu formmu buraya eski kimliğinizle birlikte teslim edin. Ve ev adresinize yeni kimliğiniz gelsin. 10 yıl geçerli olacak yeni kimliklerin fiyatı belli oldu 3 yıl içerisinde tüm ülke genelinde dağıtılacak 1 GB'lik hafızası olan çipin de yer alacağı kimlik kartlarının vatandaşa maliyeti 18 lira olacak.

NE İŞE YARAYACAK

T.C. Kimlik Kartı, kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan (elektronik) sağlanan hizmetlerin kullanımı sırasında, vatandaşlar için kişisel kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. T.C. Kimlik Kartı, standart bir akıllı kartın sunduğu bütün güvenlik özelliklerini desteklemekte. Kart içerisinde yer alacak elektronik veriler PIN ve PUK korumalı olarak saklanacak. T.C. Kimlik Kartı, sahibinin doğrulanmasını Parmak vektörü veya PIN yardımıyla gerçekleştirecek. T.C. Kimlik Kartı önyüzünde ve arkayüzünde yer alan bölgeler ve bölgeler içerisindeki bilgiler, Avrupa Birliği tarafından belirlenen DS/CEN/TS 15480-1 standardına uygun olarak bulunacak. T.C. Kimlik Kartı, ilk olarak sağlık ve sosyal güvenlik kurumu uygulamalarında kullanılacak. Vatandaşların, provizyon işlemleri sırasında nüfus cüzdanları yerine T.C. Kimlik Kartlarını kullanması suretiyle, muayene kayıtları açılacak. Muayene sonucunda elektronik olarak girilen reçetelerin, yine T.C. Kimlik Kartı kullanılarak eczanelerden temin edilmesi sağlanacak.

Bolu ilinde yapılan test çalışmalarının ardından tüm ülke çapında kullanılabilir şekilde hazır hale getirilen akıllı kimliklerin tam anlamıyla kullanımına 2018 Ocak ayı itibarıyla başlanacak. Yeni kimlik kartı iller bazında program dahilinde 1 Ocak 2015 itibariyle dağıtıma başlanacak. Yeni kimliklerin dağıtımı 3 yıl içinde tamamlanacak.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar