18 Kasım 2018
  • Bolu5°C
  • İstanbul12°C
  • Ankara7°C

1 GÜNLÜK BOYKOT

Eğitim Sen “Laik ve Bilimsel Eğitim için G(ö)revdeyiz” sloganıyla tüm ülkede olduğu bir günlük iş bırakma boykotu yaptı. Bolu Şubesinde de bir günlük boykot kararı uygulanırken eyleme ilişkin bir açıklama yapıldı.

1 günlük boykot

13 Şubat 2015 Cuma 15:58

Haber: Özge ELÇİ

Eğitim Sen Bolu Şubesi üyesi çok sayıda eğitimci, İzzet Baysal Anıtı önünde toplanarak ortak bir açıklama yaptılar. Grup adına açıklamayı yapan Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, yaptığı açıklamada boykot kararlarının nedenlerini sıraladı. Korkmaz, şunları ifade etti;

‘BİLİM DÜŞMANI POLİTİKALAR HİÇ OLMADIĞI KADAR ARTTI’

“Yıllardır özellikle eğitim sistemi üzerinden hayata geçirilen ve pedagoji bilimine tamamen aykırı olan bilim düşmanı politika ve uygulamalar geçtiğimiz 12 yıl içinde tarihte hiç olmadığı kadar artmıştır. Okul öncesi eğitimden üniversitelere kadar eğitim sistemi, bilimin en temel evrensel gerçekleri yok sayılarak, iktidar tarafından sürekli istismar edilen dini kural ve referanslara göre düzenlenmektedir. Siyasi iktidar, eğitimde bilimsel, laik ve demokratik ilke ve değerleri temel almak yerine, farklı din, mezhep ve kimlikleri yok sayan ayrımcı, ötekileştirici politikaları hayata geçirmektedir. Halk, iktidar tarafından okulda, işyerinde, mahallede ve sokakta inanç ve kimlik farklılıkları üzerinden kutuplaştırıp karşı karşıya getirilerek bölünmeye çalışılmaktadır.

‘ZORUNLU DİN EĞİTİMİ, MEZHEP ODAKLI EĞİTİM’

Eğitimde 4+4+4 dayatması sonrasında gündeme getirilen karma eğitimi kaldırma girişimleri, öğrencileri imam hatiplere yönlendirme, normal ortaokullar içinde imam hatip sınıflarının açılması, reşit olmayan kız çocuklarının zorla başının kapatılması, okullara zorunlu mescit uygulaması, ders kitapları ve müfredatta dini söylemlerin kullanılması, zorunlu seçmeli din dersleri ve son olarak içeriği itibariyle din şurası şeklinde gerçekleşen 19. Milli Eğitim Şurasında alınan kararlar, bizler için bardağı taşıran son damla olmuştur.

12 Eylül askeri darbesi sonrasında uygulanmaya başlanan zorunlu din dersi, yıllardır din ve vicdan özgürlüğü açıkça ihlal edilerek uygulanmaktadır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi zorunlu din dersinin, din ve vicdan özgürlüğünün ihlali olduğuna karar vermiş, ancak yargı kararlarına rağmen bugüne kadar gerekli adımlar atılmamıştır. Türkiye’de yıllardır okullarda zorunlu din derslerinde okutulan İslam’ın Sünni-Hanefi mezhebinin kurallarıdır. Bu nedenle bütün din ve inanışlar öğrencilere eşit mesafede tanıtılmamakta, bu durum okullarda özellikle Alevi ve gayri Müslim öğrencilere yönelik ayrımcı, dışlayıcı uygulamaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 

BİRÇOK STK DESTEK VERİYOR

Türkiye’de okullar ve üniversiteler başta olmak üzere, bütün eğitim kurumları, iktidarın ırkçı, mezhepçi, ayrımcı ve otoriter uygulamaları ile gerçek işlevlerinden hızla uzaklaştırılmıştır. Eğitimin gerçek anlamda demokratik, bilimsel ve laik bir içerikte örgütlenmesi için Eğitim Sen, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak tüm halkımızı çocuklarının ve ülkenin geleceğinden endişe eden veliler, eğitim ve bilim emekçileri olarak bir günlük uyarı boykotu ve iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor, çocuklarımızın ve öğrencilerimizin geleceğimize sahip çıkmayı sürdüreceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.

HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI

Eğitim Sen olarak çocuklarımızın aklın ve bilimin yol göstericiliğinde ilgi,istek,ihtiyaç ve yeteneklerine göre devlet tarafından ücretsiz olarak eğitilmesini istiyoruz. Okulların özelleşmesinde büyük mesafeler alındığı günümüzde eğitimde devletin bıraktığı boşluğu okul öncesinden üniversiteye tarikatlar,cemaatler doldurmaktadır. Bunu reddediyoruz.Ülkemizin şeyhler,şıhlar,dervişler tarafından yönetilmesini istemiyoruz.Ülkemizi Ortaçağ karanlığına gömmek isteyenler geldikleri gibi gideceklerdir

Eğitim sistemi ve okulların tamamen siyasi iktidarın denetimine girmesine  asla izin vermeyeceğiz. Bugün ülke çapında gerçekleşen hem okul boykotu ve iş bırakma eylemimiz siyasi iktidara yönelik toplumun vicdanının sesini yansıtmaktadır. Siyasi iktidarı, toplumu din, dil, mezhep ve kimlik farklılıkları üzerinden kutuplaştırma politikalarına son vermeye, kamusal, bilimsel, laik  eğitim karşıtı uygulamalarını derhal durdurmaya çağırıyoruz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar