23 Şubat 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara2°C

BOLU ÖZGECAN İÇİN SOKAĞA DÖKÜLDÜ

CHP Bolu teşkilatı, birkaç gün önce Mersin’in Tarsus ilçesinde vahşice öldürülen ve ölümü tüm Türkiye’yi yasa boğan 20 yaşındaki Özgecan Aslan için sokaklara döküldü. Eyleme onlarca Bolulu vatandaş da destek verdi.

Bolu Özgecan için sokağa döküldü

16 Şubat 2015 Pazartesi 10:02

Haber: Özge ELÇİ

Eyleme CHP İl Başkanı Kazım Karsu, Kadın Kolları Başkanı Zuhal Işın Toker, Gençlik Kolları Başkanları T. Mert Karagöz ve Eda Bayraktar ile çok sayıda partili ve vatandaş katıldı. Kalabalık adına açıklamayı Mert Karagöz ve Eda Bayraktar sırayla yaptılar. Açıklamada şunlar ifade edildi;

“20 yaşındaki Özgecan Aslan birkaç gün önce üç cani tarafından Tarsus'ta katledildi. Cesedi ancak dün bulunabildi. Hikaye hepimizin okumaya ve izlemeye alıştığı türden: tecavüz girişimi ve cinayet.

‘OKUMAYA VE İZLEMEYE ALIŞIK OLDUĞUMUZ TÜRDEN...’

Tecavüzün gerçekleşip gerçekleşmediğini henüz bilmiyoruz, bu bir iddia. Ancak önemi de yok. 20 yaşında bir hayat söndü neticede. Bizler, halk olarak, vahşetin hepimiz üzerinde yarattığı etkiye bakıyoruz. Kanımız donuyor. Suçluların en ağır cezaları çekmesini istiyoruz. Ailelerin yaşadığı acıyı kalbimizde hissediyoruz, paylaşıyoruz. Bizim başımıza gelmediği için şükür, gelmemesi için dua ediyoruz. Özgecan Aslan elbette ilk değil, Fatmanur Çelik de ilk değildi, minicik Esra Akyüz de... Malesef okuduğumuz son cinayet haberi de değiller. Kadın bedeni git gide değersizleşiyor. Gerçek anlamda 'meta' olmaktan kurtulan bedenler ya tecavüzcüsünden sahip olduğu bir bebeğe annelik yapıyor, ya toplumda kendine yer bulamadığı için yaşadığı yeri terk ediyor ya da çoktan öldürülmüş, yaşamıyor. Hepimizin ahlaktan, edepten, hayadan atıp tuttuğu bu toplumda sürekli tecavüz suçu işleniyor, ardından kadınlar öldürülüyor.

‘BUNA KİMİN HAKKI VAR?’

Antalya'da babalar ufacık çocuklarına, Erzurum'da imam abiler kız kardeşlerine defaatle tecavüz ediyor ya da Özgecan gibi birileri hiç tanımadığı adamların anlık zevklerine direndiği için hayatından oluyor. Buna kimin hakkı var? Kim bir hayatı karartabilir, anneleri bu kadar üzebilir? Kim bizim kardeşlerimizin oynadığı parklarda böyle sapıkça işlere yeltenebilir? Kim bu korkuya sebep olabilir? Türkiye'de taciz, tecavüz ve şiddet her geçen gün artıyor. Son beş-altı yılda tecavüz ve cinayet olaylarının ne kadar arttığını görüyoruz. Cezalar yetersiz kaldığı ve caydırıcı olmadığı için bu yaşanıyor. Sormak gerekiyor, bu ülkede muhafazakar iktidar partisi ne iş yapar? Şuan mecliste 312 sandalyesi olan AKP'nin görevi nedir? Nisan 2014'te Gaziantep milletvekilimiz Mehmet Şeker tecavüz suçlularının cezalarının artırılması ve cezalarda indirim yapılmaması için bir kanun teklifi verdi.

ÇOCUK İSTİSMARCILARINA İNDİRİM GELDİ, AF ÇIKTI

Kanun teklifinde çocuklara karşı yapılan her türlü cinsel davranış 'istismar' olarak kabul edilmeli önerisinde bulundu. Sonuçta ne oldu? AKP'nin cinsel suçlulara ağır yaptırımlar gelecek diye reklam ettiği Haziran torba yasasından çocuk istismarcılarına indirim geldi, af çıktı. 15 yılını doldurmayan istismarcılar herhangi bir tedaviye tabi tutulmaksızın yeniden bizlerin arasına katıldı. Biraz merhamet eden herkes bundan rahatsızlık duyar. CHP'nin her türlü önerisine sağır olan AKP'li vekiller duymuyor mu?

‘AKP’Lİ VEKİLLER DUYMUYOR MU?’

Kaç çocuk ya da kadın ölecek, kaç aile sönecek? AKP'nin bugün yaptığı tek iş kendini kurtarmak adına 'makul şüpheli' toplamak, dün kendi kurduğu 'paralel' yapıya darbe vurmak. AKP devlet başkanı olduktan sonra bile parti lideri gibi hareket eden cumhurbaşkanının siyasi korumacılığını yapıyor. Toplumun refahından sorumlu iktidarın toplumla ilgilenmeden kendi derdine düşmesi suyun ısındığını gösteriyor. Gidecek, az kaldı. Kadına seçme, seçilme hakkı vererek toplumda hak ettiği yerde olmasını sağlayan güçlü adamların partisi CHP bu bozuk düzeni de değiştirmeye yetkin. Kadın ve bedenine saldıran tüm kötü zihniyetliler hak ettiği cezaları bulacak. Özgecan Aslan'ın ailesi vereceği hukuk mücadelesinde asla yalnız değildir!”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar