22 Mart 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara2°C

‘DEVLET HASTANESİ ÇALIŞANLARI MAĞDUR’ BAKANLIĞA EK ÖDEME ÇAĞRISI

Sağlık çalışanlarının ek ödemesinin yapılmadığını söyleyerek Bakanlığa çağrıda bulunan Türk Sağlık Sen Bolu Şube Başkanı Hakan Koca, Bolu’da da kamu hastanelerinin birleşmesi sonucu devlet hastanesi çalışanlarının mağdur olduğunu kaydetti.

‘Devlet Hastanesi çalışanları mağdur’  Bakanlığa ek ödeme çağrısı

18 Şubat 2015 Çarşamba 15:32

 

Haber: Özge ELÇİ

Koca, yasal mevzuat gereği her ayın on beşinde maaşla birlikte ödenmesi gereken sabit ek ücretler ocak ayında olduğu gibi bu ay da maaşla birlikte ödenmeyerek personel,m yine mağdur edildiğini söyleyerek “Anlaşılan Bakanlık bunu bir alışkanlık haline getirdi. Ülkemizin sağlığını planlamayı, kendisinin en önemli görevi olarak belirlemesi gereken Sağlık Bakanlığı, daha bir aylık bütçeyi planlamaktan acizken, asıl amacının dışında siyasi ve yandaş bürokrasi, yönetime paralel sendikal anlayışının sonucunda çalışanlar yine mağdur edilmiştir” diye konuştu.

BAKANLIĞA VE KAMU ÇALIŞANLARINA ÇAĞRI

Türk Sağlık-Sen olarak Bakanlık yetkililerine çağrıda bulunan Koca, “İpe un sermeyi bırakın cekli, caklı sözlerden vazgeçin. Sağlık çalışanlarının kanuni hakkı olan sabit ödemeleri zamanında ödeyin. Kanuna uyun, hukukun gereğini yerine getirin. Personeli mağdur etmeyin.

Bankamatik önünde çalışanları hayal kırıklığına uğratmayın. Zaten ekonomik zorluklar içinde hayatını devam ettirmeye çalışan sağlık çalışanlarına yaşattığınız mağduriyetlere, yasal olarak yapmanız gereken ödemeleri zamanında ödemeyerek yeni mağduriyetler yaşatmayın” ifadelerini kullandı.  

Kamu çalışanlarına da seslenen Hakan Koca, “Üye olarak yetki verdiğiniz sendika yasal haklarınızı dahi savunmaktan acizdir. Yandaş sendika demek, ayın on beşinde maaşını tam alamamak demek, her alanda sosyal ve ekonomik hakların geriye gitmesi demek, iş güvencesiz çalışmak yani ölüm demektir” dedi.

BOLU’DA AHBAP-ÇAVUŞ İLİŞKİSİ HUZURSUZ EDİYOR

Bolu’da sağlık çalışanlarının birleşme ve yandaş sendikacılık gibi birçok nedenden huzursuz olduğunu ifade eden Koca, “Çalışanlar mutsuz, ahbap –çavuş ilişkisiyle yani siyaset ve yandaş sendikacılık anlayışının sonucu kurumlar da huzursuzdur. Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinin ikinci basamaktan üçüncü basamağa çıkması sonucu, katılım payları muayene, tetkik ve sağlık kurulu gibi hizmetlerde Bolu halkı sağlığa daha fazla para öder hale gelmiştir. Üniversite hastanesiyle devlet hastanesinin birleşmesi sonucu devlet hastanesi çalışanları ekonomik olarak mağdur edilmiştir.

‘BAKANLIK BU MAĞDURİYETE SON VERMELİ’

Unutmayın, sağlık çalışanları bütün mali planlamalarını, maaşlarını her ayın 15’inde alacak şekilde planlamaktadırlar. Bakanlık bu planlamayı bozarak çalışanlara yeni borçlar yüklemektedir. 2013 yılında yapılan toplu sözleşme ihaneti, akabinde bu uygulamalar çalışanların cebindeki kara deliği daha da büyütmektedir.

Bakanlık bir an önce bu mağduriyete son vermeli ve sabit ek ödemelerinin hesaplara yatırılmasını sağlamalıdır” diye konuştu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar