23 Şubat 2019
  • Bolu5°C
  • İstanbul3°C
  • Ankara6°C

BOLU’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM KAÇ BİNA RİSKLİ, KAÇ BİNA YIKILACAK?

Ülkede son yıllarda yaşanan ve hem can hem de mal kaybına yol açan depremler, Hükümeti de harekete geçirirken 2012 yılında riskli binaların yıkımına ilişkin bir yasa çıkartıldı.

Bolu’da Kentsel Dönüşüm  Kaç bina riskli, kaç bina yıkılacak?

18 Şubat 2015 Çarşamba 18:51

 

Birinci derece deprem bölgesi olan Bolu için de büyük önem arz eden bu yasa kapsamında ilimizde kaç bina için analiz yapıldığı, kaç binanın yıkıldığı gibi istatistiki bilgileri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün verilerine göre derledik.

Haber: Özge ELÇİ

16.05.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6306 sayılı ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’ ile birlikte çok sayıda vatandaş, yaşadıkları binanın sağlamlığını ve dayanıklılığını analiz ettirmeye başladı.

PROSEDÜR NASIL İŞLİYOR?

Kentsel Dönüşüm kapsamında yasal süreç şu şekilde ilerliyor;

Analiz başvurusu için binada hissesi olanların Kentsel Dönüşüm Lisanslı Kuruluşlara başvuru yapmaları gerekiyor. Bolu’da da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden kentsel dönüşüm lisansı bulunan 6 adet yapı denetim firması bulunuyor. Bina sahibi ya da binada hisse sahibi olan vatandaşın lisanslı kuruluşlara giderek analiz için başvuru yapması gerektiği sistemde bu firmalar, binalardan numune alarak inceleme yapıyor, daha sonra ise bu numunelere ilişkin hazırlanan raporlar ve numuneler, Bolu Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderiliyor. Ankara Bölgesine dahil olan Bolu’da, bu numuneler Ankara’daki komisyona gönderiliyor. Sonraki aşamada ise komisyon tarafından onaylanıyor ya da iptal ediliyor.

BOLU’DA DURUM NE?

Rapora ve numunelere göre riskli olan binaların yıkımı, mülk sahipleri tarafından gerçekleştiriliyor. Mülk sahibinin yıkımı ek süreler dahil belirtilen sürelerde yapmaması durumunda bina, Belediye tarafından yapılıyor.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden aldığımız bilgilere göre, Bolu’da yasanın kabul edildiği tarihten bu yana 184 yapı için risk analizi başvurusu yapıldı. Bu 184 binanın 169 adedinin tespiti yapıldı, 15 tanesinin ise analizi devam ediyor. Tespiti yapılan 169 binanın 161’inin denetimi yapılırken 156 tanesi onaylandı, 4’ü geri bildirildi, 1’inni ise kapsamı dışı olduğu belirtildi. Onaylanan 156 yapıdan 149’unun riskli, 7’sinin ise risksiz olduğu belirtildi.

Bolu’da şu ana kadar bu yasa kapsamında toplamda 109 bin 558 metrakere alanda 92 bina yıkıldı. Yıkımın ardından 66 binanın da yapımına başlandı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.