20 Temmuz 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara29°C

ÖZGECAN İÇİN YÜRÜDÜLER

Bolu'da KESK ve DİSK üyesi yaklaşık 100 kişi Mersin'de hunharca öldürülen Özgecan Aslan için meşalelerle yürüyerek kadına yönelik şiddeti protesto ettiler.

Özgecan için yürüdüler

18 Şubat 2015 Çarşamba 21:01

İzzet Baysal Anıtı önünde toplanan KESK ve DİSK üyesi grup Mersin'de öldürülen Özgecan Aslan için yürüyüş yaptı. Ellerinde meşalelerle İzzet Baysal Caddesi'nde yürüyen yaklaşık 100 kişilik grup, kadına yönelik şiddeti protesto etti. 'Yasta değil isyandayız' pankartı açan grup 'Özgecan'a vuran eller kırılsın', 'Erkek vuruyor yargı koruyor', 'Kadınız varız var olacağız', 'Yasta değil isyandayız' sloganları attı. 'Sessiz kalma suça ortak olma', 'Kadın cinayetleri politiktir' yazılı dövizler taşıyan gruba pencerelerden eylemi izleyen vatandaşlarda alkışlarla destek verdiler.

Hükümet Meydanı'na kadar yürüyen grup erkek şiddetine maruz kalarak yaşamını yitiren kadınlar için saygı duruşunda bulundu. KESK ve DİSK adına basın açıklaması yapan Bircan Öztop, geçtiğimiz ay içerisinde 26 kadının öldürüldüğünü belirterek, "Failler farklı olsa da şiddet uygulayan erkeklerin konuştukları dil erkek egemenliğinin diliydi. Bu dil, ölümün, yok etmenin, aşağılamanın dili. Biz kadınlar ise yüzyıllardır eril karanlığa karşı yaşamı savunuyoruz. Özgürlükler ve barış için mücadele ediyoruz" dedi. Basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.