24 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul0°C
  • Ankara3°C

MENGEN DE SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Mersin’de hunharca öldürülen Özgecan Aslan, Mengen’de de geniş bir katılımla anılrken vahşet lanetlendi.

Mengen de sokaklara döküldü

19 Şubat 2015 Perşembe 12:52

Haber Merkezi

Mengen’de onlarca kişi, akşam saatlerinde Özgecan için sokaklara çıktı. Vatandaşlar, ellerinde Özgecan’ın fotoğraflarıyla sokaklara çıktığı etkinlikte

Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, bir konuşma yaptı. Bulut, şunları söyledi;

MÜNNEVVER KARABULUT UNUTULMADI

“Özgecan Aslan’ı, içimizden ama vahşi ve insanlığını unutmuş bir el, cinayet sözcüğünün hafif kaldığı bir biçimde yaşamından kopardı; canına kıyıldı Özgecan’ın…Bu el, bir ilk değil ama bardağı taşıran son damla gibi büyüttü öfkemizi…Özgecan’la canımız yandı, yüreğimiz dağlandı.

Daha dün Mengenli hemşehrimiz Münevver Karabulut’un katledilişi ile yüreklerimizdeki kor küllenmedi ve küllenmeyecekte. Türkiye’nin canı yandı, insanlık utandı ve başını öne eğdi. Öfkemiz büyüdü, öylesine büyüdü ki Türkiye oldu adeta. Haksızlıklara karşı, unutmaya başladığımız ortak bir tepkiyle ulusça bu büyük vahşeti lanetledik. Öfke yerini sağduyuya bırakmalıdır. Öfke ve nefret sağduyunun önüne geçmemelidir. Sorgulamalıdır sağduyu, bu olaydan yola çıkarak “Bir daha Özgecanlar ölmesin!”in çaresini, yolunu mutlaka bulmalıyız.

Sağduyu; ne yazık ki kaba kuvvetin, işkencenin, cinayetin, tecavüzün arkasının kesilmediği, içinde böylesine canileri büyüten kültürel iklimi sorgulamalıdır.

Evinden, ailesinden ayrılarak ilk kez hiç tanımadıkları kentlerde hiç tanımadıkları insanların arasına karışarak geleceklerini kurmaya çalışan binlerce on binlerce Özgecan’ımız var. Özgecanlar bizim kardeşlerimiz, evlatlarımız, torunlarımız… Onları; gelecek umutlarını yeşertmeye çalıştıkları yaşam mücadelelerinde özgürce, korkmadan, güven içinde yaşatmak insanlık görevimizdir.

VAHŞETİ LANETLEDİLER

Kadının karşısında erkeğin, çocuğun karşısında yetişkinin, yaşlının karşısında gencin, yoksulun karşısında varsılın, yönetilenin karşısında yönetenin, azınlığın karşısında çoğunluğun, mazlumun karşısında zalimin, güçsüzün karşısında güçlünün, ev sahibinin karşısında hırsızın, bilimin karşısında dogmatik düşüncelerin. Baskın çıkmasını kim ister? İşte sağduyunun egemen kılınmasını isteyeceği şey de önce “İnsan Hakkı”dır. İnsanın hakkını verebiliyorsak, koruyup geliştirebiliyorsak; adaleti, hakkı, hukuku, eşitliği, özgürlüğü… sağlayabiliyorsak Özgecanlar ölmeyecek, kadına şiddet, çocuk istismarı, tüm haksızlıklar olmayacaktır. Özgecan’ın aramızdan ayıran bu vahşeti lanetliyoruz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.