16 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara1°C

HASTANEDE İSYAN BİTMİYOR

Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanı Sami Yılmaz, Tıp Fakültesi ile kamu hastanelerinin birleşmesi sonucunda sağlık çalışanlarının döner sermaye bakımından mağdur edildiğini söyleyerek Bakanlık yetkililerini göreve davet etti.

Hastanede isyan bitmiyor

24 Şubat 2015 Salı 16:53

 

Haber Merkezi

01.08.2014 tarihinde fiilen uygulamaya geçilen ‘AİBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi ve Sağlık Bakanlığına bağlı Hastanelerin birleşmesi (Afiliasyon) ile sağlık personelinin hak kaybı olduğunu söyleyen Yılmaz, “İzzet Baysal Eğitim Araştırma Hastanesinde döner sermaye dağılımında adaletsizlik oluşmuş ve çalışanlardan özellikle Uzman Hekim, Hekim ve yardımcı Sağlık personeli (Hemşire, Laborant, Sağlık Memuru, vb.) mağdur edilmiştir. Hatta Genel İdari Hizmetler ve Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personellerimiz döner sermaye alamamaktadır.

300-6000 TL ARASINDA KAYIP VAR

Hekim ve yardımcı sağlık personeli daha fazla işgücü ve hastane birleşmesinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için çaba sarfettiği halde, sağlık çalışanlarının almış oldukları ek ödeme 2014 yılı Ocak ayı ve 2015 Yılı Ocak ayı karşılaştırıldığında; uzman hekimin 3000 TL ile 6000 TL, yardımcı sağlık personelinin 300 TL ile 500 TL arasında kaybı olmuştur” diye konuştu.

Hastanelerin birleşmesinden sonra sağlık hizmetleri gelirlerinin artmasına rağmen, ek ödeme yönetmeliğinden kaynaklanan sorunlardan dolayı Sağlık çalışanlarının mağdur olduğunu, motivasyon kaybı yaşandığına dikkat çeken Sami Yılmaz, şunları ifade etti;

SAĞLIK BAKANLIĞINA ÇAĞRI

“Sağlık çalışanlarının sesi olarak; Ek ödeme yönetmeliğinde kaynaklanan sorunların hastane yönetimi ve Genel Sekreterlik tarafından, Kamu Hastaneler Birliği Kurum Başkanlığına ve Sağlık Bakanlığına iletilmesi ve çözüm yollarının belirlenmesi gerekmektedir. Çalışanların mağduriyetinin ve Döner sermaye yönetmeliğinde kat sayı adaletsizliğinin giderilmesi konusunda ivedi bir şekilde çalışma yapılması gerekmektedir.

Döner Sermaye yönetmeliği ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı yetkililerini görev davet ediyoruz. Çalışanlarının sesi olarak bu konunun takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.” 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar