21 Ağustos 2019
  • Bolu22°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara23°C

TASARIYA KARŞI SOKAĞA ÇIKTILAR

KESK Dönem Sözcüsü ve SES Bolu Şube Başkanı Özkan Üstün, İç Güvenlik Yasa Tasarısına karşı yapılan eylemde tasarının getireceği tehlikelere dikkat çekilerek mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Tasarıya karşı sokağa çıktılar

24 Şubat 2015 Salı 15:00

Haber Merkezi

Eyleme Üstün’ün yanı sıra çok sayıda KESK üyesi katıldı. İç Güvenlik Yasa Tasarısıyla tüm temel anayasal hak ve özgürlükler mücadelesinin tırpanla biçilmesinin amaçlandığını savunan KESK üyeleri adına açıklama yapan Özkan Üstün, şunları söyledi;

‘MUHALEFETE TOPYEKUN SALDIRI ‘

“Özü itibariyle AKP’yi koruma ve kollama yasası olarak hazırlanan tasarı 12 Eylül cunta anayasasından bile geri olmasının yanı sıra uluslararası sözleşmeleri de ayaklar altına almaktadır. Tasarı çok açık şekilde yükselen toplumsal muhalefete, sendikal örgütlenmelere, hükümet protestolarına, temel hak ve özgürlükler için yürüttüğümüz mücadeleye saldırı amacı gütmektedir. En son Birleşik Metal-İş grevinin toplanmayan Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklanması da göstermektedir ki, AKP hükümeti emekçilere, gençlere, kadınlara ve bir bütün olarak toplumsal muhalefete karşı topyekûn bir saldırı içerisindedir.

Tasarının yasallaşması durumunda tüm toplumsal muhalefet darbe dönemlerini bile aratacak bir saldırı altında olacaktır.Çünkü; kısa süre önce çıkan yasa ile ‘makul şüphe’ standardına geri dönülmesi de dikkate alındığında basın emekçilerine, avukatlara, sendikacılara, üniversitelilere, kadınlara yönelik “şafak baskınları” yaygınlaşacak, toplu tutuklamalar sıradanlaştırılacaktır.

‘POLİSE BAĞIMSIZ GÖZALTI YETKİSİ’

Soruşturma sırasında ‘el koyma’ yetkisi genişletildiğinden, gerçek ve tüzel kişi muhaliflerin malvarlıklarına da el konularak çok yönlü faşizan bir baskı kurulacaktır. Dinleme, gizli soruşturmacı kullanma ve teknik takip yetkileri genişletilecek, sahte ve hukuk dışı kanıt yaratma faaliyeti sistematikleştirilecektir. Polise 24-48 saatlik bağımsız gözaltı yetkisi verilmesi yoluyla yargı devre dışı bırakılacağından ve savcıların polis gözaltılarıyla ilişkisi kesileceğinden kayıt dışı gözaltılar, kaçırma, yok etme, infaz ve işkence uygulamalarının önü açılacaktır.

‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’

AKP’nin 14 yıllık baskıcı politikaları artık toplumu bir sosyal patlama noktasına getirmiştir. Dolaysıyla AKP’nin emek ve demokrasi mücadelesine karşı hukuk tanımaz politikasının ve otoriter karakterinin yansıması olan yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir. Bizler emek ve demokrasi güçleri olarak tasarı geri çekilinceye ve anti demokratik uygulamalara son verilinceye kadar ülkenin dört bir yanında alanlara çıkarak mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar