25 Mart 2019
  • Bolu-3°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara-2°C

NÖBET EYLEMİ DEVAM EDİYOR

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, 9 Şubat’tan bu yana nöbet eylemi yaptıklarını söyleyerek Milli Eğitim Bakanlığına taleplerini iletti.

Nöbet eylemi devam ediyor

24 Şubat 2015 Salı 12:55

Haber Merkezi

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, mevcut nöbet uygulamasının öğretmene ciddi sorumluluklar yüklerken, nöbet görevi karşısında öğretmenin en temel haklarını yok sayıldığını ifade etti.

GÖRÜŞ VE TALEPLER BAKANLIĞA İLETİLDİ

Eğitim Sen olarak 8 Aralık 2014 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı`na resmi bir yazı ileterek bu konulardaki görüş ve taleplerini ilettiklerini söyleyen Korkmaz,  “Bakanlığın konuyla ilgili sorunları çözecek bir adım atmaması üzerine sendikamız, 9 Şubat 2015 tarihinden itibaren tüm iş yerlerinde nöbetlerin fazla mesai olarak kabul edilmesi ve ücretlendirilmesi talebiyle ‘nöbet tutmama’ eylemleri başlatmıştır. Eğitim Sen’in eylem kararının ardından daha önce nöbet konusuna duyarsız kalan bakanlık, nöbeti angarya olmaktan çıkarmayı amaçlayan sendikal faaliyetlere katılan eğitim emekçilerini yıldırmak, korkutmak ve hukuksuz bir şekilde cezalandırmak için harekete geçmiştir” dedi.

Korkmaz, sendika olarak 9 Şubat’tan bu yana nöbet tutmama eylemi yaptıkalrını hatırlattı. Korkmaz, Eğitim-Sen’in taleplerini şu ifadelerle dile getirdi;  

‘DİĞER MESLEKLERDE NÖBET FAZLA MESAİ OLARAK GÖRÜLÜYOR’

“Öncelikle nöbet hizmetinin ortak-yasal bir zemine dayandırılması ve uygulamadaki farklılıklara son verilmesi gerekmektedir. Nöbet görevleri en fazla haftada bir gün olmak üzere, Yönetmeliklere koşulları belirlenmiş bütün öğretmenlere eşit olarak dağıtılmalıdır. Öğretmenlerin nöbetçi oldukları günlerde, öğretmenin nöbeti sırasında dinlenecek zaman ve mekan yaratılmalıdır. Ek ders ücretleri günün koşullarına göre uyarlanmalı, her türlü ek ödeme temel ücrete yansıtılmalıdır.

Diğer meslek gruplarında nöbet hizmeti fazla mesai olarak kabul görmekte ve bunun için ek bir ücret ödemesi yapılmaktadır. Öğretmenlere nöbet hizmetleri için herhangi bir ek ücret ödemesinin yapılmaması Anayasa`nın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırı olduğundan; nöbet hizmeti angarya olmaktan çıkarılıp "fazla mesai" olarak kabul edilmeli ve 4 saat ek ders ücreti ödenmelidir. Ayrıca ek ders ücretleri iki katına çıkarılmalıdır” dedi.

Son olarak Bakanlığa çağrıda bulunan Korkmaz, “Yıllardır çözüm bekleyen nöbet sorununa sendikamızın talepleri doğrultusunda kalıcı çözüm üretmeli, taleplerimiz en kısa sürede karşılanmalıdır” diye konuştu.  

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.