21 Kasım 2018
  • Bolu12°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara15°C

SAHTE POLİSLERE DİKKAT

Bolu Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Bolu halkı telefon dolandırıcılarına karşı uyarılarak “Kendilerini hakim, savcı, polis olarak tanıtıp sizden para talep eden dolandırıcılara itibar etmeyiniz” ifadeleri kullanıldı.

Sahte polislere dikkat

03 Mart 2015 Salı 19:20

Haber Merkezi

Bolu Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şunlar ifade edildi; “Türkiye'de telefonla para ve kontör dolandırıcılığı yapan şahıslar, geliştirdikleri çeşitli yöntemlerle aradıkları kişiyi ikna etmeyi başarmakta olup; bilgisayar programı yardımıyla 155 Polis İmdat hattından arıyormuş izlenimi vererek, rastgele seçtikleri kişileri aramaktadırlar. Kendisini Rütbeli Asker, Hâkim, Polis ya da Savcı olarak tanıtan dolandırıcılar, aranan kişiye kimlik bilgileri, telefon numarası ya da banka hesaplarının, terör örgütleri tarafından ele geçirildiğini ve kullanıldığını söyleyerek; çeşitli vaatlerde bulunarak kişileri dolandırmaktadırlar.

NASIL YAPIYORLAR?

Yapılan dolandırıcılık olaylarında şüpheliler bir cep telefonundan kurbanlarını arayarak kendilerini polis, savcı hatta hakim olarak tanıtmakta olup; çoğunlukla gazeteler ya da internet sitelerinden, büyük davaları takip eden savcıların adını öğrenerek kullanmaktadırlar. Dolandırıcılar, mağdurlara karşı fondan gelen polis telsiz sesi eşliğinde konuşarak,  şüphelilerin banka hesaplarının ve kimlik bilgilerinin terör örgütü tarafından ele geçirildiğini, adlarına sahte kredi kartları çıkarıldığını ve haklarında "tutuklama" kararı çıkmak üzere olduğunu belirterek, vatandaşları korkutmaktadırlar. Şüphelilerin sözde sanıkları yakalamak için, irtibata geçtikleri mağdurların, banka hesaplarında hareket olması gerektiği bildirerek bu amaçla verecekleri hesap numaralarına para transfer etmelerini istemektedirler. Şüpheliler kurbanlarına operasyonun tamamlanmasının ardından paralarının "örtülü ödenek" hesabından kendilerine gönderileceğini söylemektedirler.

Şüpheliler son zamanlarda ise yöntem değiştirerek dolandırıcılık olaylarında, mağdurlardan para ve altınları çöp tenekelerine veya verdikleri adreslere bırakmalarını istemektedirler.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Adliyede yapılan işlemler, soruşturmalar ile ilgili Hakim ve Savcılar tarafından herhangi bir para ve ziynet eşyası talebinde kesinlikle bulunulmaz, bu şekilde bir talep yapılırsa dikkate alınmamalıdır. 

Emniyet birimlerinde verilen hizmetlerle ilgili vatandaşlardan her hangi bir ücret kesinlikle talep edilmez, aksi bir talep ile karşılaşıldığında dikkate alınmamalıdır.

 Bu tür telefon alan kişiler karşı tarafın söylemlerine asla itibar edilmemeli, herhangi bir hesap numarasına para kesinlikle yatırılmamalı, dolandırıcıların verdikleri adreslere ziynet eşyası ve para kesinlikle bırakılmamalı, bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetine zaman kaybetmeden gidilmeli veya ücretsiz olan 155 - 156 nolu telefon numaraları aranarak kolluk kuvvetine bilgi verilmelidir.  

Kolluk hizmetlerinde halkımızın can güvenliği esas alındığından operasyonel bir faaliyet içerisine kesinlikle vatandaşlarımız dâhil edilmez. Aksi bir söyleme kesinlikle itibar edilmemelidir.

Herhangi bir konu ile ilgili olarak vatandaşımızın bilgisine ihtiyaç duyulduğunda,  polis veya jandarma ilgili ile mutlaka yüz yüze görüşme yapar. Aksi bir duruma itibar edilmemelidir. Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler arasında olan “hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var” gibi açıklamalara asla itibar etmemeli, hiç kimseye kimlik bilgilerini, TC kimlik numarasını,  hesap  numarasını ve banka kartı şifrelerini vermemelidir.

Kaynağını bilinmeyen  havale ve EFT’yi kabul edilmemelidir.  Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine POLİS veya SAVCI süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duyulsa bile buna asla itibar edilmemelidir. Vatandaşlarımız bu tarzda bir olay yaşadığında en yakın kolluk kuvvetine gitmelidir.

Bilgi teknolojileri iletişim kurumu vatandaşlarımızın kendi üzerlerine kaç adet hat açıldığını öğrenebilecekleri “Mobil Hat Sorgulama Sistemi“ ortamını oluşturmuştur. Bu web sayfasına“https://hat-sorgulama.btk.gov.tr” internet adresinden ulaşılabilmektedir. 02/01/2013 tarihinden itibaren kullanıma açılan sistem vasıtası ile vatandaşlarımız bilgileri dışında kendi üzerlerine açılan hatları öğrenerek, bu hatları kapattırmak için GSM operatörlerine başvurmalıdır.”

 

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.