23 Eylül 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara6°C

SGK’YA ‘KANSER İLACI’ VURGUNU

Türkiye’nin birçok yerine giderek kanser hastalarının kimlik numaralarıyla kanser tedavisinde kullanılan bir ilacı aldığı tespit edilen F.K, Bolu’da bir eczanede suçüstü yakalandı.

SGK’ya ‘kanser ilacı’ vurgunu

04 Mart 2015 Çarşamba 10:30

Mahkemede savunmasını yapan F.K, ilaçları eczacı olan bir arkadaşına yardım amaçlı aldığını söyleyerek hakkındaki “dolandırıcılık” iddialarını reddetti.

Haber: Özge ELÇİ

Sosyal Güvenlik Kurumu’nu dolandırmak suçlamasıyla 3 aydır tutuklu olarak yargılanan F.K isimli şahıs, geçtiğimiz hafta Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. 11 ayrı şehir ve ilçeye giderek kanser tedavisinde kullanılan ve bir kutusu 1500 TL küsur olan ilacı, gerçekte kanser olan hastaların T.C kimlik numaralarını kullanarak doktorlara yazdırdığı ve eczaneden aldığı tespit edilen F.K, yaklaşık 3 ay önce Bolu’da suç üstü yakalandı. F.K’nın 2013 yılından 2014 yılına kadar aynı eylemi birçok defa gerçekleştirdiği belirtildi. Bu ilaçların piyasa değerinin altında olmak üzere el altından satıldığı iddia edildi.

‘BEN İLAÇLARIN KANSER HASTALARINA GİTTİĞİNİ SANIYORDUM’

Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan F.K, gemici olduğunu ve Düzce’de yaşadığını söyledi. Önder T. isimli çocukluk arkadaşının İstanbul’da bir hastanenin karşısında eczacı olarak çalıştığını ve kendisini arayarak kanser tedavisinde kullanılan bir ilacı bulamadıklarını, sadece Batı Karadeniz depolarında olduğunu öğrendiğini söylemesi üzerine arkadaşına yardım amaçlı olarak bu ilacı yazdırdığını ifade etti. F.K, “Önder T, beni arayarak ilacı kendisine göndermemi rica etti. Daha sonra Düzce’ye gelerek beni arabayla aldı ve Zonguldak’a gittik. Sonra başka şehirlere de gittiğim oldu. Ben doktora gidip bir kanser hastasının T.C nosunu ve kendi T.C nomu da vererek ilaç yazdırıyordum. Sonra da gidip eczaneden yine kendi T.C numaramla alıyordum. Ben hepsinin gerçekten kanser hastalarına satıldığını sanıyordum. Suç olduğunu bilseydim yapmazdım, üstelik kendi T.C numaramı vererek alıyordum. Kanser hastalarının T.C numarasını verince doktor da eczacı da bir şey demiyordu. Bunun suç olduğunu da kimse söylemedi. Kötü niyetli olsaydım, T.C numaramı verir miydim? Önder T’den herhangi bir para almadım. Sadece gittiğimiz şehirlerde yemek ve kalacak yer parasını o karşılıyordu” diyerek kendini savundu.

DOKTOR VE ECZACI TANIK OLARAK DİNLENDİ

Bolu’da F.K’ya söz konusu ilacı yazan İzzet Baysal Araştırma Hastanesinden bir doktor, tanık olarak dinlendi. Doktor Mahmut D. “Bu kişiyi tanımıyorum. Hasta olan yakınına ilaç yazdırmak istedi. Bazen ağır hastalar kendileri gelemezler, ben de hastanın gelemeyeceğini düşünerek reçeteye ilacı yazdım. Reçete yazdığım T.C numarası, zaten raporlu bir kanser hastası. F.K’nın da T.C numarasını aldığımız için böyle bir şey olacağını düşünmedim” diye konuştu.

 Doktorun ardından F.K’nın suçüstü yakalandığı eczanenin kalfası tanık sıfatıyla dinlendi. Eczacı kalfası, olayı şu şekilde anlattı; “Şahıs, olay günü eczaneye geldi. Teyzesinin kanser hastası olduğunu ve ilaç almak istediğini söyledi. İlaç bugün yok, depodan yarın gelir, dedik. Ertesi gün de İstanbul’dan bir şahıs eczaneyi aradı. SGK Müfettişi olduğunu ve F.K isimli şahsın yazdırdığı reçetenin şüpheli olduğunu söyledi. Ertesi gün F.K geldiğinde bir şey söylemememiz gerektiğini ve Emniyet Müdür Yardımcısının da eczaneye gelerek suçüstü yapacağını söyledi. F.K, gelerek ilacı aldı ve sonrasında dışarıya çıktı. Emniyet Müdür Yardımcısı da peşinden giderek F.K’yı yakaladı. İlacı almadığı için bizim bir zararımız olmadı.”

TUTUKSUZ YARGILANACAK

Sanık Avukatı, “Tanıkların aleyhimize olan kısmını kabul etmiyoruz. Müvekkilimin suç işleme kastı yok. Sadece hastalara ve arkadaşına yardım etmek maksadıyla iyi niyetli olarak yapmış. Tahliyesini istiyoruz” diye konuştu.

SGK avukatı ise sanığın nitelikli dolandırıcılık yaparak kurumu zarara uğrattığını söyledi.

Savcı, sanık F.K’nın tutuklu olduğu sürenin göz önünde bulundurulması, sabit ikametgahının bulunması ve mahkemede savunmasını da yapmış olduğundan tahliye edilmesi ve tutuksuz yargılanması yönünde mütalaa verdi. Hakim, mütalaayı kabl ederek sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Davanın bir sonraki duruşması, 28 Mayıs tarihinde görülecek.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.