26 Nisan 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul15°C
  • Ankara20°C

YILMAZ’A KÜBA YANITI

Küba’dan dönüşte bu ülkeyle ilgili izlenimlerini Bolu halkıyla paylaşan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a, Komünist Parti İl Başkanı Davud Ergün’den tepki geldi.

Yılmaz’a Küba yanıtı

04 Mart 2015 Çarşamba 20:00

Haber Merkezi

Başkan Yılmaz’ın Küba ile ilgili söylediklerinin yanlış olduğunu vurgulayan Ergün, “Yılmaz Kübalı bir doktorun ayda 30 euro aldığını ve kendisinin yediği öğle yemeğine denk geldiğinden bahsetmiş. Başkan ülkemizde asgari ücretin 950 TL olduğunu ve yediği yemeğin bir asgari ücretlinin maaşının dokuzda birine tekabül ettiğini unutmuş olmalı ya da umursamamaktadır. Yılmaz ayrıca, asgari ücretin 950 tl olduğu ülkemizde bir öğün yemeğe 30 euro vermesini böbürlene böbürlene anlatmaktadır. Başkan Yılmaz’ın bilmediği bir başka konu Küba’da herhangi bir öğrencinin eğitimi boyunca tek kuruş ödemediğidir. Ayrıca sağlık için de aynı durum geçerlidir, ülkemizde ki gibi eğitim ve sağlık vatandaştan para kazanma aracı değil temel bir hizmet olarak görülmektedir. Küba’da doktorlar ülkelerine ve insanlığa hizmet vermek için doktorluk mesleğini seçmişlerdir,ceplerini doldurmak için değil!

‘KÜBALI İNSANLAR ELEKTRİĞE SUYA VE BARINMAYA ÜCRET ÖDEMİYOR’

Tabi Türkiye’de iken makam aracı olarak cipe binen,Küba’da bir yemeğe 30 euro veren bir kişinin bu durumu anlaması zordur. Ayrıca Başkan Yılmaz’a şunu da hatırlatmak isterim Küba’da yaşayan insanlar; elektiriğe, suya ve barınmaya da ücret ödememektedirler. Ayrıca Havana Belediye Başkanı da cipe falan binmemektedir. Başkan Yılmaz, lüks ile insani şartlarda yaşamayı birbirine karıştırmıştır. Evet Küba’da alışveriş merkezleri, süper lüks otolar, yatlar vb yoktur; ama insanlar yaklaşık yarım asırdır her türlü ambargoya karşı onurlu bir şekilde hayat sürmektedirler” diye konuştu.

Ergün, açıklamalarının devamında Küba’nın bazı konularda Türkiye’den daha ileri olduğunu söyleyerek “Mesela Küba’da çöpten yemek artığı toplayan insanlar da yoktur sayın başkan. Mesela muayene olamadığı için yolda hayatını kaybeden hasta da yoktur sayın başkan. Küba sokaklarında bebeğini kucağına oturtmuş dilenen kişi gördünüz mü sayın başkan? Mesela Küba’da hiç ABD üssü gördünüz mü sayın başkan?,

‘HALK SAĞLIĞINDA BİRİNCİ SIRADALAR’

Küba, Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan verilere göre;halkına sağlığın ulaşmasında Dünya birincisidir. Ülkemizde okuma yazma oranı  yüzde 92,9 iken bu oran Küba’da yüzde 99,9 dur. Bebek ölümleri ülkemizde binde 10.8 iken bu oran Küba’da binde 4,9 dur. Havana’da, 1-5 yıl önce yeni yapılan herhangi bir caddesi 1-5 yıl sonra kullanılamaz hale gelmiş mi mesela? Havana Belediyesi de her yeri “değnekçi”lerle doldurup vatandaştan park ücreti alıyor muymuş mesela?” şeklinde sorular sordu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar