19 Şubat 2019
  • Bolu4°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara5°C

SİBER GÜVENLİK ÇALIŞTAYI

Bolu'da düzenlenen Siber Güvenlik Çalıştayı'na katılan uluslararası teknoloji şirketi Brocade firmasının Türkiye Genel Müdürü Feyyaz Atalay, "Teknoloji şirketi yetkilisi olarak söyleyebilirim ki güvende değiliz" dedi.

Siber güvenlik çalıştayı

05 Mart 2015 Perşembe 10:48

Haber&Foto; Adem GÜLER

Siber Güvenlik Çalıştayı'na katılan uluslararası teknoloji şirketi Brocade firmasının Türkiye Genel Müdürü Feyyaz Atalay, "Teknoloji şirketi yetkilisi olarak söyleyebilirim ki güvende olmadığımız kesin. Birey olarak devlet olarak ve millet olarak" diye konuştu.

Türkiye'nin önde gelen kamu kurumlarının bilgi işlem daire başkanlarının yanı sıra aralarında Yandex İcra Kurulu Başkanı Mustafa Gözalan'nın da bulunduğu bilişim sektörünün temsilcilerinin katıldığı 'Siber Güvenlik Çalıştayı' Bolu'nun Karacasu Beldesi'nde bulunan Gazelle Otel'de başladı. Natek Bilişim firması tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek çalıştayda katılımcılar siber güvenlik konularını değerlendirecekler.

DEVLET ADIMLAR ATIYOR

Çalıştay öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Natek Bilişim Direktörü Fazıl Ekici, siber güvenlik anlamında Türkiye'nin dünya sıralamasında üçüncü sırada yer aldığına dikkat çekerek, "Özellikle son zamanlarda yaşanan olayların hepsi bilişim sistemleri üzerinden yapılıyor ve yine aydınlatılması bilişim sistemleri üzerinden yapılıyor. Alınacak yeni tedbirler konusunda fikir birliğine varalım istedik. Genel Müdür, genel müdür yardımcıları, daire başkanları ve özel sektör katılımcıları var. Gelişmiş ülkeler sıralamasına baktığımız zaman Türkiye siber güvenlik sıralamasında üçüncü grubun içerisinde. Birinci sırada Amerika, Çin, İlgiltere gibi ülkeler var. İkinci sırada yine Avrupa'daki büyük ülkeler var. Aslında Türkiye diğer ülkelere göre önceden tedbir almış durumda. Bu noktada iyi bir konumdayız diyebilirim. Ülkemizde bu konuda devlet politikası adına güzel adımlar atılıyor" şeklinde konştu.

SİZİ İZLEYEN BİRİLERİ VAR

Yandex İcra Kurulu Başkanı Mustafa Gözalan, sosyal medyayı izleyen ve verileri elinde bulunduran firmaların bulunduğunu söyledi. Gözalan, "Sosyal medyayı yöneten ve içerideki veri paylaşımını elinde bulunduran firmalar var. Bu firmaların sistemleri üzerinden bu paylaşımlar yapılıyor. Siz dışarıdan bir göz olarak güvenli olduğunu düşünebilirsiniz ama bunu izleyen birilerinin olduğu kesin. Kimlikler çalınıyor, müşteri bilgileri çalınıyor. Entelektüel sermaye çalınıyor. Bunların karşısında şantaj yapılarak para isteniyor. Bu tür bilişim suçlarının İngiltere ekonomisinde yıllık 8 milyar pound maliyeti olduğu hesaplanıyor" ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.