20 Haziran 2019
  • Bolu15°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara19°C

AYI'YA KARŞI SİGORTA

Bolu İl Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ünalan, ayı saldırılarına ve zararlarına karşı, arıların sigorta kapsamına alındığını belirterek, “Bitkilere atılan tarım ilaçları, insan ve arı ırkını tehdit ediyor” dedi.

Ayı'ya karşı sigorta

05 Mart 2015 Perşembe 15:01

Haber&Foto; Adem GÜLER

Ayı saldırılarına ve zararlarına karşı arıların sigorta kapsamına alındığının bilgisini veren İsmail Ünalan, “TARSİM’e bu konuyu götürdük. Hem arı sigortası hem de ayı sigortası yapılması için teklifte bulunduk. Ayıdan zarar gören arıcılarımız şu anda, kovanlarınız sigortalıysa tazminat alabiliyorsunuz. Artık ayının dayısı varsa, arının da sahibi var. Ayı zararı TARSİM kapsamına alındı, kovanlarınızı sigorta yaptırabilirsiniz. TARSİM’de kovanlarını sigorta ettiriyorsunuz, kovan başına 2,40 kuruş ediyor. Arıcılar, bunun yarısını yani 1,20 kuruşunu ödüyor. Ayı ile problemi olan varsa, sigortasını yaptırsın” dedi.

KİŞİ BAŞINA 1 KİLO

Türkiye’nin ihtiyacının üretilen bal ile karşılandığına dikkat çeken Ünalan, “Şu anda Türkiye’nin kişi başına düşen bal tüketimi yılda 1 kilo 100 gram. Bu rakam Avrupa Birliği ortalamalarının üzerindedir. Avrupa Birliği’nde yılda kişi başına bal tüketimi 800-900 gramdır. Bu anlamda Türkiye iyi durumdadır. Avrupa’nın 8 milyon arısı, bizim 6 milyon arımız var” diye konuştu.

TEHDİT ALTINDAYIZ

Meyve ağaçları, bostan ürünleri veya mısır tohumlarının ekiminde kullanılan tarım ilaçlarının arı ve insan ırkını tehdit ettiğini vurgulayan Başkan Ünalan, “Bu bitkilerin ekiminde ve bakımında  kullanılan ilaçlar arılara zarar veriyor. Bu bitkilere konan arılar bu zararlı maddeleri konana dolayısıyla bal peteğine taşıyor. Bunları insanlar tüketince zararlı maddeleri vucutlarına almış oluyor" diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.