18 Ağustos 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

KADINA ŞİDDETTE KORKUNÇ TABLO

Bolu’da geçtiğimiz 2014 yılı içerisinde Emniyet’e yansıyan ‘kadına fiziksel şiddet’ rakamları, 400’ü geçti. Kolluk kuvvetlerine yansımayan rakamların daha fazla olduğu tahmin edilirken 2015 yılının ilk 2 aylık verilerine göre rakamlar korkunç boyutlara ul

Kadına şiddette korkunç tablo

06 Mart 2015 Cuma 20:04

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne bir gün kala, İl Emniyet Müdürlüğü’nden edindiğimiz resmi rakamlara göre Bolu’da kadına şiddet rakamlarının korkutucu boyutlarda olduğu görüldü.

BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI YÜZEYSEL KALIYOR

Ülke genelinde son yıllarda kadına şiddet ve kadın cinayetlerinde korkunç bir artış meydana geldi. Resmi verilere göre kadın cinayetlerinde yüzde 1400’lük bir artış yaşandı. Kadın cinayetlerindeki bu korkutan tablo nedeniyle, TBMM’de bir komisyon kuruldu, sivil toplum kuruluşları ve resmi yetkililer tarafından birçok sosyal kampanya ve projeye imza atıldıysa da kadına şiddetin önüne geçilemiyor. En son Mersin’in Tarsus ilçesinde Özgecan Aslan isimli bir üniversite öğrencisinin vahşice öldürülmesiyle bu vahşet tablosu, toplumdaki büyük yozlaşmayı ve cinsiyetçiliği daha da fazla ortaya koydu.

BOLU, OCAK AYI ŞİDDET RAPORLARINDA YER ALMIŞTI

Birçok kuruluş tarafından da kadına şiddet raporları yayınlanırken Ocak ayında bu rapora Bolu da girmişti. Bolu, Ocak ayında evinde sevgilisi tarafından kıskançlık nedeniyle öldürülen Nurten Çelikbaş ve Kasım ayında bir aracın içinde öldürülen Makbule Cengiz cinayetleriyle bu rapora girmişti.

KARAKOLA İNTİKAL EDEN RAKAMLAR 400’Ü GEÇTİ

Bolu Emniyet Müdürlüğü’nden edindiğimiz sayısal bilgilere göre 2014 yılında Bolu’da kadınlara yönelik kasten yaralama ve darp nedeniyle çok sayıda vaka meydana geldi. Geçtiğimiz yıl boyunca toplam 437 kadın, çeşitli sebeplerle fiziksel şiddet nedeniyle karakola giderek şikayetçi oldu. 437 vakanın 266 tanesi aile dışından, 171 tanesi ise aile içinden eşi, babası ya da erkek kardeşleri tarafından darpa maruz kaldı. Bu sayıya göre şehrimizde ortalama olarak her gün bir kadının fiziksel darpa maruz kaldığı sonucu çıkıyor.

2015 yılında da çok sayıda kadın darp edildi. Ocak ve Şubat aylarında aile içinde 17, aile dışında ise 36 tane olmak üzere toplam 53 vaka meydana geldi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar