25 Haziran 2019
  • Bolu26°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara28°C

50 YILLIK VEFA

Bolu’da olduğu kadar askerlik görevini yaptığı Karaman’ın Taşkale Köyü’nde de büyük izler bırakan Bolulu İş Adamı, Heykeltraş ve Ressam Yurdaer Kalaycı’nın hafta sonunda sürpriz ziyaretçileri vardı.

50 yıllık vefa

08 Mart 2015 Pazar 20:37

Haber: Özge ELÇİ

Bolu’nun önde gelen İş Adamlarından Yurdaer Kalaycı, hafta sonunda İstanbul’dan gelen 4 misafirini ağırladı. 1963-1965 yılları arasında askerlik vazifesini öğretmen olarak yaptığı Karaman’ın Taşkale Köyü’ne yaptığı katkılar hala unutulmayan Yurdaer Kalaycı’ya, eski öğrencilerinin kardeşleri ve yakın akrabalarından sürpriz bir ziyaret geldi.

HİÇ GÖRMEDİKLERİ KALAYCI’YI ZİYARET ETTİLER

Aslen Taşkale Köyü’nden olan; fakat İstanbul’da yaşayan Taşkaleliler Derneği Başkanı Hüseyin Eroğlu ile Hüseyin Yücedağ, Ahmet Eryiğit ve Mümin Soyalan, cumartesi günü Kalaycı’nın yanına gelerek hem sohbet ettiler hem de Taşkale Köyü için ne yapılabileceğini görüştüler.

KÖYDE ATATÜRK HEYKELİ YAPMIŞTI

Aynı zamanda Ressam ve Heykeltraş da olan Yurdaer Kalaycı, Taşkale’de bulunduğu o yıllarda köyde yaptığı Atatürk heykelinden bahsetti. Atatürk’e olan hayranlığınıher fırsatta dile getiren Kalaycı, yine Taşkale’de daha büyük dağlık bir alana Atatürk’ün kalpaklı bir kabartmasını yapmak istediğini; fakat buranın sit alanı olduğu için izin çıkmadığını ifade etti.

‘GELENEKLERİMİZİ CANLANDIRMAK İSTİYORUZ’

Köye yaptığı hizmetler nedeniyle köy halkı tarafından hala çok sevilen Kalaycı’nın misafirleri ise ziyaret nedenlerinin kültürel bir anlamı olduğunu söyleyerek şunları ifade ettileri; “Taşkale Köyümüzde, eski değerleri yeniden yaşatmak istiyoruz. Bunun için Sayın Yurdaer Kalaycı ile ne yapabileceğimizi konuşmak ve görüşmek için geldik. Unutulan eşyalarımızı ve araç gereçlerimizi de tekrar hayata geçirmek ve yeni nesillere aktarmak istiyoruz. Bunların içinde eski yöresel giysilerimiz, içinde buğdayın atılıp yemek yapıldığı soku taşları, dibek, pulluk gibi eşyalarımız var. Bunları yeni nesiller de bilsin istiyoruz.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.