19 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara16°C

KÖYDE EYLEM VAR!

Göynük’ün Himmetoğlu Köyü’nde, evlerin tespiti için giden bilirkişi heyeti, köylülerin eylemiyle karşı karşıya kaldı.

Köyde eylem var!

11 Mart 2015 Çarşamba 13:57

Haberin fotoğrafları için tıklayınız... 

Haber: Özge ELÇİ

Fotolar: Mehmet ÖZGÜR

Göynük’ün Himmetoğlu Köyü’nde yapımına geçtiğimiz yıllarda başlanan termik santralle ilgili köyün taşınması kararı çıkartılmıştı. Köy halkı da bu karara olumlu bakmış; kendilerine yer gösterildiği takdirde gitmeye hazır olduklarını belirtmişlerdi. Termik santralle ya da taşınma kararıyla ilgili şu ana kadar hiçbir problem çıkartmayan köy halkına verilen sözlerin tutulmaması, sabırları taşırdı. Köylüler, kendilerine hala bir yer gösterilmediği için isyan ettiler.

ELLERİNDE PANKARTLARLA YÜRÜDÜLER

Bugün sabah saatlerinde köye, ev ve arazilerin fiyat tespiti için giden bilirkişi heyeti, köylülerin isyanıyla karşılaştı. Köylüler, hazırladıkları pankartlarla eylem yaptılar. Başbakana, Cumhurbaşkanına, Vali’ye, Kaymakama ve ilgili Bakanlara hem tepki gösteren hem de seslerini duyurmaya çalışan köy halkından genç yaşlı kadın erkek çocuk birçok kişi, ellerinde “Evlerimiz yapılmadan köyümüzü vermeyeceğiz” “Sayın Başbakanım Valiler Toplantısında köyümün gözyaşı akmasın diye söylediniz. Duy sesimizi biz köylüler mağduruz. Evimize ev istiyoruz” “Millet burada devlet nerede” “Sayın Vali ve TKİ verilen sözler nerede” “Sayın Bakan köyümüzü elektrik çarptı” “Köyümüz satılık değil” “sayın Kaymakam köyümüzün yolunu biliyor musunuz” “Sayın Cumhurbaşkanımferyadımızı duy”  “Bir avuç kömüre köyümüzü feda etmeyeceğiz” yazılı pankartlarla yürüyüş yaptılar.

ÇOK SAYIDA JANDARMA EKİBİ SEVK EDİLDİ

Eylem dolayısıyla çıkabilecek olaylara karşı köye Jandarma ekipleri sevk edildi.

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan da köylülere destek vermek için Himmetoğlu Köyü’ne gitti. Özcan, köylülerle görüşerek TBMM’de bu konuyla ilgili bir soru önergesi verdiğini, sosyal devlette bu tür şeylerin olmaması gerektiğini, bir şirketin kar etmesi için köylülerin mağdur edildiğini söyledi.

Köylüler, Kaymakamdan da dert yanarak köye gelip kendileriyle hiç ilgilenmediğini, gerekirse Bolu merkeze gelerek valiliğe kadar yürüyeceklerini söylediler. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar