19 Temmuz 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara26°C

TEHLİKE VAR, ÖDENEK YOK

‘Abant yolunda büyük tehlike’ başlığıyla duyurduğumuz habere Karayolları 41. Şube Şefliği’nden gelen cevap, ülkemizde insan yaşamının ne denli ucuz olduğunu gösterdi. Cevapta ‘ödenek olduğu zaman yolun yapılacağı’ belirtildi.

Tehlike var, ödenek yok

12 Mart 2015 Perşembe 20:16

Haberin fotoları için tıklayınız... 

Haber: Özge ELÇİ

Abant yolunda oluşan göçmeyle ilgili 9 Mart 2015 Pazartesi günü “Abant yolunda büyük tehlike” başlığıyla manşetlerimize taşıdığımız haberin ardından, Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü ve 41. Şube Şefliği’nden bir açıklama geldi.

TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKMİŞTİK

Abant Tabiat Parkı yolunun 25. Kilometresinde oluşan göçükle ilgili yaptığımız haberde “Abant kavşağından tabiat parkı arasında bulunan yolun 25. Kilometresinde meydana gelen ve neredeyse bir aydır öylece duran yol göçmesi giderek tehlikeli bir hal almaya başladı. Aynı noktada daha önce de göçük oluşmuş ve karayolları ekipleri yolu tamir etmişti. Son oluşan göçükle yolun altına destek için konulan beton bloklarda kaydı. Yolun kayan bölümü ile dere yatağı arasında 50 metrelik bir uçurum bulunması ise olası bir kazanın sonuçları hakkında iyimser düşünmeyi zorlaştırıyor. Hali hazırda yüzeyde meydana gelen 10 santimetre göçük yolun altında bir metreye yaklaşan erozyona dönüşüyor. Çıplak gözle bile göçüğün vahameti ortadayken, yetkililerin yolun yapımı için neyi beklediği ise merak konusu.

Yoldan ortalama 100 kilometre hız ile geçen ve hafta sonları üç bin aracın kullandığı yoldan Abant su fabrikasına ve çeşitli tavukçuluk firmalarına ait ağır tonajlı yük araçları da geçiş yapıyor. Her geçen araçta biraz daha kaydığı gözlenen yolun olası bir faciaya adeta davetiye çıkardığı gözleniyor” ifadelerine yer vermiştik.

YAZILI AÇIKLAMA GELDİ

Haberimizin ardından Karayolları 41. Şefliği ve Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü’nde bir açıklama geldi. Açıklamada, şunlar ifade edildi;

“14-50 KK nolu (D 100 Devlet Yolu Ayrımı Abant-Mudurnu) il yolunun 0+000-22+000 KM’si arasında yolun üst yapısı yenilenerek BSK olarak 2013 yılı sezon sonunda açılmıştır.

2013-2014 kış sezonu sonunda yol şevinde ve yarmalarda akmalar meydana gelmiştir. Ayrıca yolumuzun 20+500 km’sinde alt şevde hareketlenme ve duvarın kırılması ile beraber yol üzerinde gidişe göre sol banket ve sol şeridin 1 metre kadar içinde 15 metre boyunda asfalt kırılarak dik kesitli oturma meydana gelmiştir. Alınan yerde acilen trafik yönlendirme işaretlemesi yapılarak tutanak altına alınmıştır. Oturan kısım üzeri BSK ile kapatıldığı halde zaman içinde hareketlenme devam etmiştir. Yol hali hazırda tek şerit olarak trafiğe açıktır.

Heyelan 2000 yılından  beri aktif halde olup yolun şevinde sağlam zemin bulunamadığından dolayı yüzen duvar yapılmıştır. 2009 ve 2011 yılları arasında aynı noktada tekrar hareketlenme olduğundan 2013 yılında yol ekseni yarma tarafına kaydırılarak iki şeritli olarak trafiğe açıldı. Ayrıca yarmadan gelecek kaymaları önleme amaçlı istinat duvarı yapılmıştır.

14-50 KK nolu Bolu ayrımı Abant il yolumuzun 20+500 km’sinde oluşan heyelan ile ilgili olarak heyelan önleme projesi hazırlanmış olup, 2015 yılı içerisinde ödenekler doğrultusunda müdahale edilecektir.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.