19 Kasım 2018
  • Bolu12°C
  • İstanbul14°C
  • Ankara11°C

BU NEYİN ‘FUAR’I?

Panayır Fuar ismiyle bugün açılışını gerçekleştirecek olan ve Bolu esnafının tepkisini çeken ‘ucuzluk mağazası’ ile ilgili görüşlerini aldığımız Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, söz konusu işyerinin fuar ismiyle açılamayacağını ifade etti.

Bu neyin ‘fuar’ı?

13 Mart 2015 Cuma 21:26

Haber: Gönül OLUTÜRK

Cici Taksi Kavşağı’nda Panayır Fuar ismiyle bugün açılacak olan ‘geçici ucuzluk işyeri’ne hem Bolu esnafından hem de esnaf odası temsilcilerinden çok sert tepki gelmişti. BESOB Başkanı Tahir Gayret, gelen firma yetkililerine kendilerinden izin çıkmadığını ifade ederken ESKOP Başkanı Ahmet Yoltaş da bu tür iş yerlerinin hem Bolu esnafına darbe vurduğunu hem de tüketicinin zararına olduğunu söylemişti.

TOBB’UN FUAR LİSTESİNDE OLMASI LAZIM

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, söz konusu iş yerinin MERSİS sistemiyle kendilerine başvurduğunu; fakat başvuruda fuar ibaresinin yer almadığının altını çizdi. Bir iş yerinin fuar ismiyle açılabilmesi için TOBB’un fuar listesinde yer alması gerektiğine dikkat çeken Ateş, “Söz konusu iş yeri, fuar adını hiçbir ibarede kullanamaz. 2015 yılında açılacak fuarların hepsi listede bellidir. Türkiye’de ne kadar fuar varsa bunlar web sayfasında yayınlanmıştır. İzni Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindedir. Bunun için gerekli evraklar vardır. Herkes fuar açamaz. Ne Türkçe ne de başka bir dilde kullanamaz. Mesela bizde TOBB’un 2015 fuar kitabı var. Bu fuar kitabında yer alması lazım. 2015 yılında bütün şartları yerine getirip açabilir; ama tekrar söylüyorum ne Türkçe ne de başka bir dilde fuar ibaresi kullanamaz.

‘AVUKATLAR NEZDİNDE TAKİPLER BAŞLAR’

Fuar yapabilmesi için o şehrin Ticaret ve Sanayi Odalarına müracaat edecek. Ondan TOBB nezdinde izinlerini alacak. Bütün evraklarını tamamlayacak. Fuar işinin çok detayı var bu işin. Fuar ismini kullanmak o kadar kolay değil” dedi. Ateş, fuar isminin kaldırılması gerektiğini söyleyerek kaldırılmaması durumunda avukatlar nezdidne takibin yapılacağını ifade etti.

‘TİCARETİN DENGESİ BOZULURSA DUR DERİZ’

Ticaretin şartları olduğuna dikkat çeken Ateş, “Ticaretin şartlarını yerine getirebiliyorsanız, diğer firmalara da zararınız yoksa yapılabilir; ama eğer zarar veriyorsanız, buradaki dengeleri bozuyorsanız biz ‘orada dur’ deriz” ifadelerini kullandı.  Ateş, bu tip işyerlerine Bolu TSO üyelerinden yazılı olarak gelmese de sözlü olarak şikayetler geldiğini kaydetti. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar