22 Nisan 2019
  • Bolu9°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara13°C

GÜBRE SANTRALLERİ YOLDA

Enerji ve tabi kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklamada, Bolu'da yenilenebiklir enerji kaynaklarından birisi olan biyolojik atıkların değerlendirilmesi için 1,5 megavatlık bir santral kurmayı düşündüklerini açıkladı.

Gübre santralleri yolda

15 Mart 2015 Pazar 13:06

Haber; Beyhan BAYRAK

Fotoshop; Cem BAYRAM

Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Tarım Fuarında gazetecilerin sorulanı yanıtlayan Yıldız, "Türkiye birçok alanda gelişiyor ve büyüyor. Tarım sektörü de büyümeye devam ediyor. Türkiye verimli tarım konusunda çok büyük mesafeler kaydetti. 13 yıl önce tamamına yakınını ithal ettiğimiz tarım ürünlerinin şu anda tamamına yakınını üretebiliyoruz. Bu çok sevindirici bir durum. Buğday üretimimiz 21 milyon tonlara çıkarken ben yağlı bitkilerle daha fazla ilgileniyorum. Çünkü enerji sektöründe özellikle biyojet ve biyoyakıt elde edilmesi için bazı bitkilerin yetiştirilmesi gerekiyor." diye konuştu.

Tavuk gübresi ile enerji üretimine verilen desteğin sürdürüleceğine de değinen Yıldız, "Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynakları arasında su, rüzgar, güneş, jeotermal gibi kaynakların yanında biyokütleye ait her türlü atıklar da var. Şimdi biz doğalgazı çok verimli bir enerji kaynağı olarak ithal ediyoruz. 9 bin 500 - 9 bin 600 kilo kaloriler civarında ama tezek ve tavuk gübresinin enerjisi 11 bin kilo kalorilere kadar çıkıyor. Çok yüksek bir enerji kaynağına sahip. Bolu'da ve tavukçuluğun çok geliştiği yörelerde bir, 1,5 megavatlık enerji üretmeyi hedefliyoruz. Bunlarla alakalı her türlü yardıma da devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar