18 Temmuz 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara17°C

‘MALUM ŞAHSIN İLK 3 ŞANSI YOK’

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Hüseyin İka’nın aday adaylığı sürecinde temayüle ve mülakata alınmamasıyla ilgili soruları yanıtladı.

‘Malum şahsın ilk 3 şansı yok’

15 Mart 2015 Pazar 16:00

İka için ‘malum şahıs’ diyen Ercoşkun “Genel merkezin kararına rağmen istifa edip başvuru yaptı. İlk aşama olan temayüle alınmadı” diyerek İka’nın ilk 3’te olmasının mümkün olmadığını ima etti.

Haber: Özge ELÇİ

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, dün sabah bir basın toplantısı düzenledi. Ercoşkun, TBMM’de görüşülmekte olan İç Güvenlik Tasarısıyla ilgili açıklamalar yaparken Bolu gündemine ilişkin soruları da yanıtladı.

‘İÇ GÜVENLİK TASARISINDA KALAN MADDELER GENEL KURULA SEVK EDİLDİ’

Milletvekili Ali Ercoşkun, TBMM’deki çalışmalara değinerek “İç Güvenlik Paketi olarak tanımlanan tasarının görüşmelerinde Cuma günü itibariyle 68. Maddeye kadar geldik. İlk 68 maddeye baktığımız zaman polis vazife ve selahiyetleriyle alakalı maddeler vardı. Toplumsal olaylarda güvenlik güçlerinin görevleriyle alakalı maddeler vardı. Diğer taraftan da Jandarma teşkilatının sivil otoriteye bağlanmasıyla alakalı düzenlemeler vardı. Bunların tamamı bu 68 madde içerisinde geçti. Bürokrasiyi azaltacak, kişilerin demokratik haklarını daha rahat kullanabileceği işlemelerin sadeleştirileceği maddeler söz konusuydu. Ama bu 132 maddenin tamamına devam etmemiz halinde 7 Nisan’a yetişmesinin mümkün görünmediğinden geri kalan kısmı, Hükümet kararıyla komisyona geri çektik. Bu da Meclis İç Tüzüğünde bizim hakkımız. Komisyon, geri kalan maddeleri 1 hafta içerisinde geri çekerek sadece yürürlük maddesine bırakarak tekrar kanunu genel kurula sevk edecek. Bir hafta sonra İç Güvenlik Paketi olarak bilinen bu kanunun yasalaşmasını sağlayacağız.

Bu esnada yarın 6 bakanımızla ilgili gensoru önergesi var. Bu da meclisini çalışmalarını bir anlamda ötelemeyle alakalı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü gensoru, ciddi bir müessese. Maalesef bu süreçte ister istemez muhalefet tarafındna seçime dönük kullanılmaya çalışıyor. Sonuçta muhalefetin de haklarına saygılıyız. Ama iktidar olarak kendi haklarımız da savunmak zorundayız. Gensorudan sonra da Torba Yasayı görüşeceğiz” diye konuştu.

ADAY DEĞİL İDDİALARINA YANIT VERDİ

Temayül ve mülakata katılmamasıyla ilgili çıkan bazı söylentilere yanıt veren Ercoşkun, “Ak Parti MKYK’nın aldığı karar gereği de mevcut milletvekilleri temayül yoklamasına katılmıyorlardı. Biz de Fehmi Küpçü ile temayül yoklamasına katılmadık. Ama sanki temayüle katılmamamız, bizlerin de aday olmadığına dair bazı ortamlarda kullanıldığını gördük. Aday adaylarımız var, hepsini de ‘biz varız’ dedikleri için tebrik ediyoru. Sonuçta Ak Parti’nin 3 milletvekili adayı göstermesi lazım. Daha önceki konuşğmalarımda da hep bahsettim. Evet bir dönem Ak Parti milletvekili olarak hizmet etme onurunu ve gururunu yaşamış birisiyim. Bir sonraki dönemde de Ak Parti genel merkezi ve Bolu halkı, yapacağı değerlendirmelerde bir dönem daha çalışmamızı uygun görüyorsa yine aynı şevkle çalışmaya hazır olduğumu bildirmek istiyorum. Önemli olan kendilerini ifade edip, Ak Parti’nin ilke ve görüşleri doğrultusunda bu süreci yürütmek. Yoksa bir adayın diğer bir adaya yapacağı eleştirilerin partiye hiçbir faydası olmaz. Kendisine faydası olmaz” ifadelerini kullandı.

‘TEMÜYÜLE ALINMAMASIYLA BİTMİŞTİR’

Belediye Başkan Yardımcılığından istifa eden Hüseyin İka’nın temayüle ve mülakata alınmayışıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Ercoşkun, “Bunun sebebi çok açık ve nettir. Aday adaylığı süreciyle ilgili usul ve esasları Genel Merkezimiz MKYK kararından sonra açıkladı. Ak Parti Sözcümüz Beşir Atalay, Belediye Başkanları, Belediye Meclis üyeleri, İl Genel Meclis başkanları ve üyeleriyle ilgili partinin bakışını, aday olmaları halinde Genel Merkezden izin alınması gerektiğini açıkladılar.

‘HERHANGİ BİR TC VATANDAŞININ ANLAYABİLECEĞİ ŞEKİLDE ANLATILDI’

Örnek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Bunun dışındaki arkadaşların istifa etmemesini, ederlerse de yanlış yapacaklarını ve boşa düşeceklerini açık, net ve herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının anlayabileceği şekilde anlattı. Buna rağmen oluşan süreçte tamamen bu kararlar doğrultusunda gelişti. Başvurma konusunda kimsenin elini kolunu bağlayamazsınız. Başvuru belgesini elde etme de sıkıntı değil, başvurmak için gelene de ‘gelme’ denilmez. Ama bir karar uygulanmak için alınır. Konya’ya gittiğimizde istifa eden belediye meclis üyeleri vardı, ama onları temayüle dahil etmedik, geldiler istediklerini söylediler. Ama genel merkezin kararının net olduğunu ifade ettik. Farklı yorumlar yapılıyor olabilir; ama olay çok açık ve net. İlk aşama olan temayül yoklamasında bittikten sonrasını konuşmak bile anlamsızdır.

Ama tabi ki siyaset uzun soluklu bir şeydir. Geleceğe yapılan bir yatırım söz konusu olabilir. Malum şahsın ne düşündüğünü bilemem” şeklinde konuştu.

‘NASIL GELDİYSE AYNI ŞEKİLDE GİTTİ’

Milletvekili Ercoşkun, Bolu’da geçtiğimiz haftalarda çok tartışılan Vali Ahmet Zahteroğulları’nın merkeze alınmasıyla başlayan tartışmalara ilişkin bir soruyu da “Bolu Valimiz göreve geldikten yaklaşık 1 yıl sonra, aynı göreve geldiği şekliyle; yani İçişleri Bakanlığı’nın teklifiyle, Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımızın onanıyla ayrıldı. Göreve gelirken nasıl devlette devamlılık esassa, şu anda da Valisiz kalmadık. Yeni bir Valimiz göreve başladı. Burada yapmamız gereken, eski Valimize Bolu’ya yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etmek, yeni Valimize de başarılar dilemek. Bolu ile ilgili her konuda kendisinin yanında olacağımızı söylemek. Bu süreçte farklı polemikler içinde yer almak, Bolu’ya bir şey kazandırmaz. Yeni süreçle alakalı kimseye bir şey kazandırmaz. En önemlisi de şu; gelirken iyiydi de giderken niye kötü oluyor, onu anlamak mümkün değil. Sonuçta bu atamalar, sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın, İçişleri Bakanıyla yaptığı koordineli çalışamalar sonucunda gerçekleşiyor. Bu şekilde bakmak lazım. Yoksa diğer türlü herhangi bir eksiklik olacağını da düşünmüyorum” diyerek yanıtladı.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar