23 Şubat 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara2°C

‘O KÖYDE PROVOKASYON VAR’

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Himmetoğlu Köyü’nde yaşanan eylemle ilgili yaptığı açıklamada isim vermeden CHP Milletvekili Tanju Özcan’a ve CHP’lilere gödnermede bulunarak ‘provokasyon’ vurgusu yaptı.

‘O köyde provokasyon var’

15 Mart 2015 Pazar 19:23

 

Haber: Özge ELÇİ

Milletvekili Ercoşkun, Himmetoğlu’nda çok büyük bir yatırım yapıldığını ve bunun Göynük’e büyüt katkı sağlayacağını söyleyerek “Himmetoğlu’nda Türkiye’deki en önemli enerji projelerinden birisi devreye giriyor, inşallah bitmek üzere. Açılışını Türkiye’den de büyük bir katılımla yapacağız. Yaklaşık 500 milyon dolara yakın bir yatırımla Himmetoğlu bölgesinde geçmişten beri bilinen linyit yataklarının çevreye duyarlı bir şekilde değerlendirilmesi söz konusu olacak. Kullanılan teknoloji, dünyada en son kullanılan teknolojilerden. Bu teknolojinin kullanıldığı tesislerle alakalı gerek köyden vatandaşlar gerekse o dönemki siyasi arkadaşlarımız gittiler, gördüler. Gelinen noktada o bölgeye çok ciddi istihdam sağlayacak. Göynük, zaten beyaz et sektöründe lokomotif bir bölge. Ama diğer taraftan enerji sektöründe de bir merkez olacak bir yapıya adım adım gidiyor” dedi.  

‘AĞLAYAN TEYZENİN GÖRÜNTÜSÜ İÇİMİ ACITTI’

Köyde bazı evlerin taşınmak zorunda olduğunu belirten Ercoşkun, “Bu esnada Himmetoğlu Köyü’nün bir kısmının kömür yataklarına tekabül etmesi sebebiyle yerlerinden ayrılması söz konusu. Biz oraya her gittiğimizde Himmetoğlu Köyü’ne uğrarız. Buradaki vatandaşlarımızla da bugüne kadar birçok sefer bir araya geldik. Himmetoğlu’ndan vatandaşlarımızla Enerji Bakanlığımıza da ziyarette bulunduk, Bakanlıktan yetkililerle de Himmetoğlu Köyü’ne ziyarette bulunduk. Orada ağlayan teyzenin görüntüsü benim içimi acıttı. Neden içimi acıttı? Teyze ağlayıp bir sıkıntısını ifade ediyor; ama belki yeterli bilgiye sahip olmadığı için bunu yapıyor. Bir vatandaşımızın mağdur olması söz konusu değil. Normalde evin ederi 1 liraysa, 2-3 liralık bir ödemenin garantisi var.  Eğer köy hep birlikte bir alanda bu işi yapmak istiyorsa, bunun da yolu açık” dedi.

‘KÖYLÜLERİN ORTAK BİR KARAR VERMESİ GEREKİYOR’

Köyde muhalefet partilerinin provokasyon yaptığını söyleyen Ercoşkun, “Ama buradaki sıkıntı maalesef yaklaşan seçimler öncesi insan hayatında oluşabilecek görüş ayrılıklarını tabiri caizse gıdıklayan, provoke eden, diğer siyasi parti mensubu arkadaşlar. Bütün köyün tek bir noktada anlaşmasını sağlarsak eğer, herkes yeni yer mi istiyor; tamam o zaman sıkıntı yok. Bakanlık bu konuda destek vereceğini söyledi. Ama bir kısmı yeni yer istiyor, bir kısmı yerin parasını istiyorsa o zaman neticeye ulaşmak mümkün değil. Buradaki bütün mesele aslıdna bu. Hiç kimsenin mağduriyet yaşaması, maddi anlamda bir sıkıntı yaşaması söz konusu değil. Bunu açık ve net söylemek lazım. Bu tür bir şeyde de mağduriyetlerin olmamasını sağlamak, bizim birinci vazifemiz olur. Burada biz varız; ama diğer taraftan provoke edilmesi, bu şekidld ajite etmek de ne o insanlara fayda sağlar ne de o ajite edenlere fayda sağlar” diye konuştu.

Ercoşkun, son olarak köyden kendiini arayan herkesle görüştüğünü kaydederek

“Tüm bu süreçten benim bilgim var. Köyden kim beni aradı, sorununu dile getirdiyse de hepsiyle bugüne kadar görüşmüşümdür. Hiç bir tanesinin de memnun olmadığını görmedim” dedi.  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar