20 Haziran 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara19°C

ÖĞRETMEN OKULLARI’NI UNUTMADI

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, Öğretmen Okulları’nın 167’inci kuruluş yıl dönümünde önemli açıklamalarda bulundu.

Öğretmen Okulları’nı unutmadı

17 Mart 2015 Salı 14:32

 

Haber Merkezi

Öğretmen okullarının Türk eğitimindeki önemine değinen Korkmaz, “Bu yıl Türkiye`de öğretmen yetiştirme alanında önemli ve kalıcı bir yeri olan öğretmen okullarının kuruluşunun 167. yılı kutlanıyor. Türkiye`de eğitimin bütün alanlarında yaşanan "piyasa" ve "muhafazakârlık" merkezli dönüşüm, 12 Eylül ile başlayan ve AKP iktidarı ile artan çelişkilerin giderek derinleştiği, eğitimin yapısından öğretmen yetiştirme sistemine kadar her alanda sorunların yaşandığı bir dönemde öğretmen okullarının kuruluşunu bir kez daha hatırlamak gerekmektedir.

AKP HÜKÜMETİNE ELEŞTİRİ

1973 yılında yürürlüğe giren 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu, öğretmenlerin yükseköğrenim görmeleri zorunluluğunu getirilmiştir. İlkokullara sınıf öğretmeni yetiştirilmesi için 1974-1975 öğretim yılından itibaren İlköğretmen Okulları`nın bir kısmında iki yıllık eğitim enstitüleri açılmıştır. 1982 yılında yürürlüğe giren 41 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile iki yıllık eğitim enstitüleri Eğitim Yüksek Okulu`na dönüştürülerek eğitim fakültelerine bağlanmıştır” diye konuştu.   

Eğitim Yüksek Okulları`nın süresinin 1989-1990 öğretim yılından itibaren dört yıla çıkarıldığını ve Eğitim Yüksek Okulları`nın bazılarının eğitim fakülteleriyle birleştirilerek bu kurumların "Sınıf Öğretmenliği Bölümüne" dönüştürüldüğünü hatırlatan Korkmaz, “Günümüzde öğretmen yetiştirme konusundaki yetersizlikler, her geçen gün artan sorunlar, geçmişte öğretmen yetiştirme konusunda uygulanmış başarılı modelleri anımsamaya, zaman zaman o modellere özlem duyulmasına neden olduğundan, öğretmen okullarının kuruluş yıldönümü her yıl hatırlanmakta ve düzenli olarak kutlanmaktadır. 

Medreselere alternatif olarak kurulan Rüştiye mekteplerine batılı anlamda öğretmen yetiştirmek için açılan Darülmuallimin`in, aradan 167 yıl geçmiş olmasına karşın, öğretmen okullarının Türkiye eğitim sistemi içindeki yeri hâlâ doldurulamamıştır. AKP hükümeti döneminde artan eğitimde ticarileştirme ve eğitimi dinselleştirme adımları, laik,bilimsel eğitim anlayışı ile temelden çelişen uygulamalar, iktidarın Osmanlı sevdası ile yeniden medrese eğitimine dönmenin hesaplarını yaptığını göstermektedir” ifadelerini kullandı.  

‘ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ AYAKLAR ALTINA ALINDI’

Öğretmenliğini 167 yıl önce kurulan öğretmen okulları sayesinde uzun yıllar cazip ve saygı duyulan bir meslek haline geldiğini; fakat son dönemde eğitimciliğin ayaklar altına alındığını kaydeden Erkan Korkmaz, “Eğitime, çocuklarımıza çok daha fazla önem vermek gerektiğinin sık sık vurgulandığı son yıllarda ise öğretmenlik mesleği ve onuru tarihte hiç olmadığı kadar ayaklar altına alınmış, eğitim emekçileri her fırsatta aşağılanmış, şiddete maruz kalmıştır.

 

 

‘EĞİTİM EMEKÇİLİĞİ EĞİTİM SEN’İN ÖNCELİKLİ GÖREVİDİR’

Eğitim sistemi, Öğretmen Okulları deneyiminin yarattığı değerler sayesinde yaşanan sorunlara rağmen bugünlere kadar gelebilmiştir. Eğitim sisteminin her açıdan sermayenin ve temsilcisi olan siyasi iktidarın yoğun kuşatması altındadır. Esnek ve angarya çalışma, artan iş yükü ve zorunlu rotasyon gibi en temel haklarımıza ve geleceğimize yönelik saldırıların arttığı bugünlerde, eğitim sistemini kendi siyasal-ideolojik amaçları doğrultusunda biçimlendirmek isteyenlerin sorunlarımıza kulaklarını tıkaması ve nitelikli öğretmen yetiştirme sorununu gündeme bile almamış olması dikkat çekicidir” dedi.

Korkmaz, son olarak “Öğretmen Okulları ve Köy Enstitüleri gibi deneyimlerin yarattığı değerleri yaşatmak ve "Nitelikli Eğitim İçin, Nitelikli Öğretmen" anlayışını hayata geçirmek, Eğitim Sen`in ve yüz binlerce eğitim ve bilim emekçisinin dün olduğu gibi bugün de öncelikli görevidir” diye konuştu.  

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar