16 Temmuz 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara13°C

NEFESLER TUTULDU

29 Mart Pazar günü tertip edilecek ön seçimde Bolu CHP örgütünün karşısına 7 aday adayı çıkacak. Özaydın Çetin, Oktay Türesin, Burak Cop, Gülşah Şanlı, Tanju Özcan, Elfaz Temiz ve Yusuf Renkli.

Nefesler tutuldu

19 Mart 2015 Perşembe 06:38

Haber& Foto; Adem GÜLER

Bu yedi isimden en çok fazla oyu alan üçü CHP'nin Bolu'daki milletvekili adayları olacak. Bolu'da CHP'nin yaklaşık olarak 4 bin 500 üyesi yer alıyor. Bu üyelerin 3 bin 500'e yakını merkez ilçede ikamet ediyor. 300'er civarında üyenin Mengen ve Mudurnu ilçelerinde yaşadığı Bolu'da, CHP'nin Kıbrıscık'ta da bir özgül ağırlığı yer alıyor. Geri kalan ilçelerin bazılarında CHP'nin oy oranı düşük olmasa da, üye sayısı az.  Ön seçimde 3000 civarında partilinin sandığa gitmesi beklenmekte. CHP jargonunda "yığma üye" diye adlandırılan, görevdeki bir il veya ilçe başkanının yahut milletvekilinin parti içi seçimlerden çıkma şansını arttırmak için topluca üye gerçekleşen kişilerin sayısı için de Bolu'da tahmin edilen rakam 200 ila 300 arası.

Milletvekili Özcan'ın ön seçimden çıkma yolundaki çok büyük avantajının bu "yığma üyeler" olduğu kaydediliyor.

CHP’de en önemli adaylardan birisi ise sağlıkçı Elfaz Temiz. Temiz, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanlığını yıllarca yürüten bir kişi olarak sol misyonun geleneksel temsilcisi olarak göze batıyor. Diğer bir aday adayı Avukat Özaydın Çetin'in siyasi duruşunu ve kampanyasını Tanju Özcan karşıtlığı üzerinden kurduğu, Yusuf Renkli ve Oktay Türesin'in ise herkese eşit mesafede durduğu belirtiliyor. Özcan'ın rakiplerinden, en genç aday adayı (1986 doğumlu) Gülşah Şanlı'nın bayanlar ve gençlerden bir miktar oy alabileceği belirtiliyor. Bolu ekonomisinde mühim bir yeri olan tavukçuluk sektöründe yıllarca çalışma gösteren, geçmişte DTP, DYP ve DP gibi sağ partilerde siyaset yapan Oktay Türesin'in Mudurnululardan oy alabileceği tahmin ediliyor. Özaydın Çetin'e parti içindeki Tanju Özcan muhaliflerinin bazılarının takviye vereceği öne sürülüyor, ancak Çetin'in tüm Özcan muhaliflerini adının etrafında toplama gücünün olmadığı belirtiliyor.CHP Bolu örgütünde öte yandan Özcan muhalifi değişik grupların siyaset bilimci Dr. Burak Cop'un çevresinde toplanma eğiliminde olduğu gözlemleniyor. Parti örgütünde günümüze kadar yaşanan sürtüşmelerin tümünün dışında bir siyasetçi olan Cop'un, bunun yanı sıra Özcan'a sempatiyle bakan yüzlerce CHP'liden de oy alması beklenmekte .

CHP’de son kararı hakim huzurunda yapılacak 29 Mart seçiminde oy kullanacak üyeler verecek. Sandıktan çıkan ilk üç isim, CHP’nin 25. Dönem Milletvekili Aday listesini oluşturacak.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar