18 Şubat 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara11°C

KATLİAM GÖRÜNTÜLERİ HAREKETE GEÇİRDİ

Türkiye genelinde 700 bin üyesi bulunan HAYSEV Derneği Başkanı Defne Yazıcıoğlu ve bazı yöneticiler, Gerede Belediyesi tarafından yapılan köpek katliamlarına tüm ülkenin dikkatini çekmek için Bolu’ya geldiler.

Katliam görüntüleri harekete geçirdi

23 Mart 2015 Pazartesi 16:55

Haber: Özge ELÇİ

Gerede’de Belediye ekipleri tarafından son bir ay içerisinde onlarca köpeğin, hiçbir tedavi ve inceleme yapılmadan kuduz teşhisi konularak tüfekle öldürülmesi ve dere yataklarına atılması, Bolu’da olduğu gibi tüm ülkedeki hayvanseverleri kızdırdı.

700 BİN ÜYELERİ VAR

Türkiye genelinde 700 bin üyesi bulunan HAYSEV Derneği Başkanı Defne Yazıcıoğlu ve iki yönetici, dün Bolu’ya geldiler. Dernek yöneticileri, Gerede’deki köpek katliamının kamuoyuna duyurulmasında büyük emeği olan BBP Bolu Milletvekili Aday Adayı Mahmut Alan’la bir araya gelerek açıklama yaptılar.

‘GEREDE BELEDİYESİ SOSYAL PLATFORMDA ÇOK BÜYÜK TEPKİ ALDI’

Gerede’de yapılan katliam üzerine harekete geçtiklerini söyleyen Yazıcıoğlu,

“Gerede’de yaşanan katliamı duyduğumuzda HAYSEV Derneği olarak çok üzüldük. Hemen kendi aramızda istişarelerini yapıp nasıl bir yol çizebiliriz diye düşündük. Önce dernek üyelrimize haber verdik. Özellikle sosyal platformda çok büyük bir kitleye hitap ediyoruz. Gerede Belediyesi çok ciddi tepki aldı. Çünkü belediyelerin esas amaçlarının sadece insana değil, çevreye, içindeki bütün canlılara hizmet vermesidir. Ancak maalesef birçok yerde olduğu gibi Gerede’de aynı sıkıntının hayvanların, zincirin en zayıf halkası olarak görülüp katledilerek göz önünde kaldırılmasını gördük. Dere yatağından çıkan ölü hayvanlar, Aladağ yolunda donarak ölen hayvanlar. Bu bizleri yaraladı. Dolayısıyla buraya gelerek, bu konuyla ilgili güzel çalışmalar yapan Sayın Mahmut Alan’la görüşmek istedik. Çünkü böyle insanlara hem ülkemizin hem de Meclisimizin çok ihtiyacı var” diye konuştu.

‘BOLU BELEDİYESİ BARINAĞI GEREDE’YE ÖRNEK OLSUN’

Bolu Belediyesi’nin barınağını gezdiklerini söyleyen Yazıcıoğlu, “Evet eksikleri var belki; ama Türkiye’de birçok barınaktan daha iyi şarttalar. Çalışan insanların iyi niyetli olduklarını gördük. Aladağ’da kurtarılan köpeklerin de orada iyileşmekte olduğunu öğrendik. Kendilerine her yardımı sunmaya hazır olduğumuzu söyledik” ifadelerini kullandı.  

‘İNSANLARLA HAYVANLARIN BİR ARADA YAŞAMASI KÜLTÜRÜMÜZDE VAR’

İnsanlarla hayvanların bir arada yaşamasının Türk kültüründe de olduğuna dikkat çeken Yazıcıoğlu, “Bizim köpeğimiz, atımız yanımızda dururdu. Ne oldu da betonlaşınca bizim için çok değerli olan bu hayvanlar, çocuklarımızın bile gözleri önünde katledilmeye başlanı. Bu insanlığa sığmaz. Dolayısıyla Bolu Belediyesi’nin gösterdiği hassasiyeti, Gerede Belediyesi’nin de acilen göstermesini rica ediyoruz. Biz bu işin peşini bırakmayacağız ve takip edeceğiz.

Duyduğumuza göre Gerede’de de bir barınak var. Aslında hayvanları alıp, yaşatmak, kısırlaştırmak ve hatta yuvalandırmak için yeterli şartlara sahip.

‘BÖYLE BİR VETERİNER VARSA GELSİN BİZİMLE ÇALIŞSIN!’

Ama maalesf barınak boş. Bu soru işaretleri olan bir durum. Bir barınak için bütçe varken niye boş durur? Bahaneleri de köpeklerin kuduz olması. Bir köpeğin kuduz olduğunu gözünden bakıp anlayacak veteriner hekim, lütfen gelip bizimle çalışmaya başlasın. Böyle bir şey yok. Hayvan karantinaya alınır, bakılır; hatta gerçekten böyle bir şey varsa tedbiri alınır, insan sağlığı açısından önemlidir. Ama böyle bahanelerle katliamları geçerli kılmak, insanlığa yakışmaz” dedi.  

‘BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

BBP Milltvekili Aday Adayı Mahmut Alan da bu işin peşini bırakmayacağını söyleyerek “Biliyorsunuz ki 2 aydan beri işi gücü bıraktım, başka hiçbir şeye bakmıyorum. Bu konu bitene kadar da başka bir şeye bakmayacağım. Ben, vazgeçecek sanıyorsa yanılıyor. Kendisine güzellikle söylüyorum; benim onunla ya da belediyeyle kişisel bir sıkıntım yok. Hatta BBP köpekçi olmuş, diye konuşuyor. Onun canlıya gösteremediği saygıyı biz gösteriyoruz. Kendisini hassaisyete davet ediyorum. Gerede Belediyesi’nin karşısına dikileceğiz” diye konuştu.   

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar