21 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara1°C

BİNLERCE CAN VERDİK

Milli savunma Bakanlığı illerin verdiği şehit sayılarını açıkladı. Bolu nüfusuna oranlar en çok şehit veren iller arasında yer alırken, birçok kalabalık nüfuslu ili geride bırakarak ilk sıralara adını yazdırdı.

Binlerce can verdik

24 Mart 2015 Salı 14:32

Haber; Adem GÜLER

Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı, görev şehitleri, iç güvenlik harekâtı, iç isyanlar, İstiklal Savaşı, Kıbrıs Barış Harekâtı, Kırım Savaşı, Kore Savaşı, Osmanlı Rus Savaşı, Osmanlı Yunan Savaşı ve Trablusgarp Savaşı'nda hangi ilin ne kadar şehit verdiğini belirleyen Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinde şehit sayılarını açıkladı. 1869 yılından başlayarak Kıbrıs Barış Harekatı dahil bugünkü sınırlar içerisinde verilen şehit sayıları msb.gov.tr/arsiv/phpscr/Sehitler.php adresinde vatandaşın bilgisine sunuldu. Bolu’da 1869 yılından bu yana verilen şehitlerin yarısı ise Çanakkale Savaşında verildi. Sadece Çanakkale Savaşında, Bolu 1400’den fazla şehit verdi.

Bolu geçtiğimiz 146 yıl içerisinde verdiği 3053 şehit sayısıyla en çok şehit veren ilk on il içerisinde yer alırken, Nüfusuna oranla en çok şehit veren iller sıralamasında ise beşinci şehir olarak göze çarptı. İlimiz ortalama yılda 21 gencimizi vatan için toprağa verdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.