20 Temmuz 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara16°C

EĞİTİM SEN’DEN ÖSYM’YE AÇIK ÇAĞRI

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, “ÖSYM Anayasa Mahkemesi kararına uymalı ve YGS sorularının tamamını yayınlamalıdır” diye konuştu.

Eğitim Sen’den ÖSYM’ye açık çağrı

24 Mart 2015 Salı 20:39

Haber Merkezi

ÖSYM’nin sınav sorularını kamupyuna açıklamamasını eleştiren Korkmaz, “Sendikamızın 5 Haziran`da grev kararı almasına neden olan ve 2013 Temmuz ayında kabul edilen 6495 sayılı torba yasada yapılan düzenlemeyi kendisine dayanak yapan ÖSYM, sınav sorularını kamuoyuna açıklamamaktadır. Ancak Anayasa Mahkemesi (AYM) Aralık 2014`te, ÖSYM`nin yaptığı sınav sorularının açıklanmaması hükmünü iptal ettiğini kamuoyuyla paylaşmasına rağmen, ÖSYM Anayasa Mahkemesi`nin kararına uygun hareket etmeyeceğini ifade etmiş ve YGS sorularının sadece yüzde 20`sini kamuoyuyla paylaşmıştır. ÖSYM`nin hukuka aykırı biçimde gerçekleştirdiği bu uygulama, sınavın şeffaflığını ortadan kaldırmakta ve sınavın güvenilirliğine dair kuşkuları beslemektedir” diye konuştu.

GEÇMİŞTEKİ SKANDALLAR DÜŞÜNÜLMELİ’

Sınavlarda geçmişte yaşanan skandalları hatırlatan Korkmaz, “Üstelik geçmiş sınavlarda yaşanan skandallar düşünüldüğünde bu kuşkuların hiç de yersiz olmadığını görmek zor değildir. Hatırlanacağı üzere 2009 PMYO sınavında yaşanan kopya skandalı sonrasında sınav iptal edilmiş, ardından 2010 yılında KPSS`deki kopya skandalı ve YGS`deki "şifre skandalı"  patlak vermiştir. Ancak bu skandallar karşısında dönemin idarecileri ve hükümet yetkilileri asla hesap vermemiş, hırsızlığın faturası yine gençlere ve emekçilere kesilmiştir. Sınavların olağanüstü güvenlik tedbirleriyle eziyete dönüştürülmesi, emeğine ve hakkına sahip çıkarak "kopyacılar yargılansın" diyen gençlerin polis şiddetine maruz kalıp yargılanması, birçok üyemizle birlikte ÖSYM`ye yıllarını vermiş emekçilerin sürgün edilmesi gibi her biri skandal niteliğindeki olaylar halen hafızlarımızda tazeliğini korumaktadır! Dolayısıyla ÖSYM`nin soru havuzunu büyütmek bahanesiyle soruların tamamını yayınlamama kararı, ÖSYM`nin bozuk sicili ile birlikte değerlendirildiğinde kamuoyunu tatmin edici özellik taşımamaktadır” ifadelerini kullandı.  

‘MÜMKÜN OLDUĞUNCA ŞEFFAF OLUNMALI’

Sınav konusunda şeffaflık vurgusu yapan Korkmaz, “Sınav sorularının içeriği, soruların hatalı olup olmadığı, ölçme ve değerlendirmenin doğru yapılıp yapılmadığını anlamanın tek yolu, yeni soru işaretleri yaratacak adımlar atmak değil; soruların tamamını yayınlayarak, en azından böylesine önemli bir konuda mümkün olduğunca şeffaf olmaktır. Sınav soruları yayınlanmadığı için hangi soru ya da soruların yanlış olduğu tespit edilememiş olması, tek bir sorunun bile binlerce öğrenciyi etkilediği bir ortamda yeni mağduriyetler yaratması kaçınılmazdır.

 

‘SORULARIN TAMAMI YAYIMLANMALI ‘

Sınavların yapılmasını sadece güvenlik sorununa indirgeyen, kendisi dışında sürekli hata yapan birilerini arayan ve kamuoyuna doğru, şeffaf ve güvenilir bilgi vermekten imtina eden ÖSYM`yi hukuka uygun hareket etmeye davet ediyoruz. Eğitim Sen olarak, Anayasa Mahkemesi kararı çerçevesinde, ÖSYM`nin sınava giren adayların haklarını gözeterek sınav sorularının tamamını yayınlamasını ve mevcut uygulamadan vazgeçmesini istiyoruz” dedi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.