19 Şubat 2019
  • Bolu-1°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara3°C

KUDUZ ÖNLEMİ

Bolu İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından başlatılan aşı kampanyasında il genelinde bulunan tüm büyük baş hayvanlar Şap hastalığına tüm sahipli kedi ve köpekler ise kuduz hastalığına karşı aşılanacak.

Kuduz önlemi

26 Mart 2015 Perşembe 11:40

Haber; Beyhan BAYRAK

2015 Yılı İlkbahar Şap ve Kuduz aşılaması tüm hızı ile devam ediyor. Bakanlığımızca yürütülen çalışmalar sonrasında hazırlanan “Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi” ile belirlenen riskler dikkate alınarak 2015 yılı İlkbahar Şap Aşılama kampanyası ve sahipli kedi – köpeklere uygulanacak Kuduz Aşılama kampanyası ülke genelinde uygulanmaya başlandı. İlimizde Aşılama kampanyaları 15 Mart – 15 Mayıs 2015 tarihleri arasında tüm işletmeler ziyaret edilerek; şap aşısı büyükbaş hayvanlara, kuduz aşısı ise sahipli tüm kedi ve köpeklere uygulanacak. Aşı kampanyası sürecinde ziyaret edilen işletmelerde hastalık taramasının yanı sıra güncelleme çalışmaları da yapılacak. Yetiştiricilere şap hastalığı ve hayvanların takip edilerek güncel tutulması hakkında bilgiler verilecek.

Ayrıca büyükbaş hayvanların başka bir işletmeye naklinde şap aşılaması zorunlu olduğundan, aşısı yapılmayan hiçbir büyükbaş hayvanın sevkine izin verilmeyecek.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar