27 Mayıs 2019
  • Bolu11°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara11°C

KÜTÜPHANE HAFTASI’NDA OKURLARLA BULUŞUCAK

Bu yıl 51’incisi kutlanacak olan Kütüphane Haftası’nın ana teması ‘Kültürlerarası Diyalog ve Kütüphaneler’ olacak. Bu kapsamda eğitimci-yazar Ayşe Gülten Kırıcı, Bolu Kütüphanesi’nde okuyucularla buluşacak.Haber: Beyhan Bayrak

Kütüphane Haftası’nda okurlarla buluşucak

26 Mart 2015 Perşembe 14:58

 

Her yıl 30 Mart- 5 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphane Haftası,

İl Halk Kütüphanesi Müdürü Cemil Şahiner, Bolu Halk kütüphanesi ile bilgiler vererek “2014 yılı sonu istatistik verilerine göre ilimizdeki kütüphanelerimizde toplam165 193 adet kitabımız mevcuttur. Tek başına İl Halk Kütüphanesinde ise 59 894 adet kitap vardır. İl Halk Kütüphanesinde 2014 yılında 5 bin 830 kayıtlı üyeye 44 608 adet ödünç kitap verilmiş, toplamda ise 93 bin 265 okuyucuya kütüphane hizmeti sunulmuştur” diye konuştu.

‘BİLGİ GÜÇTÜR’

Bacon’un ‘Bilgi güçtür’ sözlerini hatırlatan Şahiner, “Bilgiyi elinde bulunduranların güçlü olduğuna işaret eden bu söz gereği bilgi toplumları, bilgiyi derleyip düzenleyerek, yeni bilgi üretiminde kullanmış ve böylece “bilgi toplumu” aşamasına geçmiş; üretilen bilgileri sahada kullanmak suretiyle de -her dönemde- güç sahibi olarak dünyayı biçimlendirmiş; diğer ülkeler ise, güce sahip olamamanın acı faturalarını ödeye gelmişlerdir.

‘Bilgi’ ile işi olmayan bireyin ise, otoriteye itaat dışında bir özgül ağırlığı olmayan pasif bir görüntü çizdiği görülür. Kütüphanelerin eğitim içindeki yeri bütün ilim otoritelerince tartışmasız kabul görmekte, değişen-gelişen teknoloji henüz boşluğunu dolduramamaktadır.   Dünyanın en gelişmiş ülkeleri aynı zamanda en büyük ve en modern kütüphanelerin de sahipleridir. Kütüphanelerimizin modernleşmesi, teknolojik olarak yenilenmesi-okumayan toplum-olgusunu hızla yıkmaktadır. Kütüphanelerimizden ödünç alınan materyallerin güncelliği bunun göstergesidir. Güncel materyalleri temin edip, modern teknoloji ile hizmete sunan kütüphaneler okuyucu sıkıntısı yaşamamaktadır. Bizim kütüphanemiz de her geçen gün hedefine hızla yaklaşmaktadır. Kurumlarımızın ve yerel kuruluşlarımızın desteği bu zamanı kısaltacaktır” ifadelerini kullandı.

OKULLARDA DA KUTLAMA PROGRAMI YAPILACAK

51. Kütüphane Haftası kutlamalarında bu yıl ana tema olarak okuyucuya yerinde ulaşım ilkesini benimsediklerini söyleyen Şahiner, “Okuma kültürünün en önemli detayını, kitapların serüvenini bu yıl okuyucu ile söyleşmek, kitapları yazarlarının cümleleriyle okuyucunun kulağında  istedik. Bu amaçla haftamızın onur konuğu ilimiz doğumlu, eğitimci-yazar Ayşe Gülten Kırıcı ile hafta boyunca birlikte olacak, okuyucularımızın bu konudaki sorularını cevaplayacak, yazar-kitap ve okuyucuyu bir araya getireceğiz. Bu vesile ile konuk yazarımıza tüm okuyucularım, kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Tüm öğrencilerimizi imzalı bir kitap sahibi olmaya, velilerimizi de bu fırsatı değerlendirmeye davet ediyorum.

Yazarımız 31 Mart ve 1 Nisan günlerinde kütüphanemiz salonlarında okuyucularımızla buluşacak; 2-3 Nisan günlerinde ise kutlama programında planlanan okullarımızda olacaktır. Bütün okuyucularımız davetlidir. 

Kütüphane personeli olarak okuyucumuzdan ricamız bizlere eleştirileriyle destek olmaları, ödünç aldıkları kitapları zamanında iade etmeleridir. Gecikmelerin aynı zamanda o kitapları okumayı planlayanların haklarının ellerinden alınması anlamına geldiği unutulmamalıdır.

Kişi ve kuruluşlarımızı kütüphanemizi görmeye ve değerlendirmeye, bizleri tanımaya davet ediyoruz. İsteklerimizi ve sizlerin sunacağı yeni önerileri tartışmaya, irdelemeye ve değerlendirmeye her zaman açığız. Beraber karar vererek en güzelini birlikte yapacağız” dedi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.