20 Haziran 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara19°C

EĞİTİM SEN’DEN DÖNÜŞÜM SÜRECİNE TEPKİ

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, dershanelerin özel okula dönüşme sürecini eleştirerek “Temel Liseler, eğitimde ticarileşme ve özelleştirmeyi hızlandırmaktadır” diye konuştu.

Eğitim Sen’den dönüşüm sürecine tepki

26 Mart 2015 Perşembe 17:05

 

Haber: Adem Güler

Korkmaz, AKP’nin eğitimde "işletmecilik" anlayışını benimsediğini söyleyerek

“Bugüne kadar eğitim sisteminde eğitim biliminin en temel ilkeleri ve halkın ihtiyaçları göz ardı edilerek sayısız yasal değişiklik ve fiili uygulamaya imza atılmış, eğitimin en temel sorunları çözülmek bir yana daha da artmıştır” diye konuştu.  

‘EĞİTİMDE İŞLETMECİLİK ANLAYIŞI VAR’

Türkiye’deki bütün dershanelerin 1 Eylül 2015 tarihinde resmen kapatılacağını hatırlatan Korkmaz, “Dershane hizmetini Haziran ayında sonlandırmaları gereken bu kurumların yerini alacak kurumlar "temel lise" olmaya başlamıştır. Temel liselerin hem ortaöğretim programını uygulayacak hem de öğrencilerini üniversite sınavına hazırlayacaktır. Normal okullarda haftalık 40 saat ders olmasına karşın, temel liselerde haftalık ders saatinin 25 saat olması planlanmakta, bu durum özellikle 12. sınıf öğrencilerinin bu liselere kayıt yaptırmasına neden olmaktadır. Her ne kadar bu kurumların adı temel lise olsa da pratikte yine dershanecilik faaliyeti yapılacak, lise müfredatı büyük ölçüde göstermelik olarak uygulanacak; böylece zaten sorunlu olan lise eğitiminin niteliği daha da düşecektir” ifadelerini kullandı.

Korkmaz, temel lise adı altında öğrenim verecek bu liselerin ücretlerinin dershanelerin üç katını bulduğunu söyleyerek “AKP hükümetinin dershaneleri kapatma yönündeki kararı sonucu velilerin sınavlara hazırlık faturası en az üçe katlanmış, lise son sınıf fiilen üniversite hazırlık sınıfına dönüşürken temel liselerin son sınıfına kayıt fiyatları 16-25 bin TL arasına yükselmiştir. Hükümet bir kez daha ‘kaş yapacağım derken göz çıkarmış’ fatura yine öğrencilere ve velilere yıkılmıştır” dedi.

FİYATLARI DERSHANELERİN 3 KATINA ULAŞTI

Ortaya çıkan rekabetin öğrencileri ve velileri mağdur ettiğini söyleyen Korkmaz, “Bugüne kadar 1300 dershane temel lise olmak için başvurmuş; bazıları ruhsat alarak önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için kayıt almaya başlamıştır. "3 bin TL eğitim teşviki" ile tanıtılan ve dershaneden dönüşen temel liseler ile özel okullar arasındaki rekabet öğrencileri ve velileri mağdur etmeye başlamış, özellikle 12. sınıf öğrencileri YGS ve LYS`ye daha rahat hazırlanabilmek için temel liselere yönelmiştir” ifadelerini kullandı.    

Temel lise uygulaması ile eğitimde ticarileşme ve özelleştirme uygulamalarını hızlandırdığını belirten Korkmaz, “Bu tutum asıl sorunun sınav odaklı eğitim sistemi olduğu gerçeğini değiştirmediği gibi, eğitimin zaten sorunlu olan niteliğinin daha da bozulması anlamına gelmektedir. İktidarın asıl niyeti öğrencileri dershanelerden kurtarmak değil; bu bahaneyle kamusal eğitimi tasfiye edip eğitimi tamamen piyasa ilişkileri içine çekmek, kamu kaynaklarını özel okullara aktarmak ve kamusal eğitimi tasfiye etmektir.

Eğitim Sen, dershanelerin kapatılması ve özel okula dönüştürülmesi tartışmalarını, yıllardır uygulandığı gibi, kamusal kaynakların eğitimin ticarileştirilmesi ve her geçen gün daha fazla oranda piyasalaştırılması için özel okullara, dolayısıyla sermayeye aktarılması olarak değerlendirmektedir. Yapılması gereken, halkın ödediği vergilerden oluşan kamu kaynaklarının devlet okullarına aktarılması, eğitime yeterli bütçe, okullara ihtiyacı kadar ödenek ayrılmasıdır” ifadelerini kullandı.

‘TALEPLER KARŞILANMADIKÇA KALICI ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİL’

Korkmaz, son olarak şunları söyledi; “Nitelikli bir eğitim sistemi oluşturmak için, tek başına eğitim sisteminin kamusal nitelikli olması ve kamu kaynakları tarafından finanse edilmesi elbette yeterli değildir. Kamu tarafından herkese eşit ve parasız olarak sunulması gereken eğitimin laik, bilimsel ve demokratik bir içerikte olması, kamusal, nitelikli bir eğitim sisteminin oluşturulması açısından zorunludur. Bu anlamda Eğitim Sen`in yıllardır savunduğu ve eğitim hakkının temel ayaklarını oluşturan kamusal, bilimsel, demokratik, laik eğitim talebi gerçekleşmediği sürece, ne eğitimde yaşanan çürümenin önüne geçmek ne de yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretmek mümkün olacaktır.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.