24 Ağustos 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara22°C

SU YOKSA HAYAT DA YOK!

TEMA Bolu Şubesi tarafından suyun önemine dikkat çekmek için bir yürüyüş düzenlendi. TEMA üyeleri, ellerindeki pet şişelere taş ve çakıl doldurarak “Su yoksa hayat da yok” yazılı bir pankartla sloganlar atarak yürüdüler.

Su yoksa hayat da yok!

30 Mart 2015 Pazartesi 11:22

 

Haberin Fotoğrafları için TIKLAYINIZ

Haber: Özge Elçi

Valilik binası önünde toplanan çok sayıda TEMA üyesi, Belediye Meydanına kadar yürüdüler. Yürüyüşte sık sık slogan atan çevreciler, suyun önemine dikkat çektiler. TEMA adına bir konuşma yapan Gıda Mühendisliği 2.’inci sınıf öğrencisi Derya Corum, “Günlük yaşamın her alanında kullanılan su, yaşamın bir diğer adı olarak anılmaktadır. Sağlık, gıda beslenme, yaşanabilir dengeli bir çevre gibi hayatın birçok boyutu açısından su kilit öneme sahiptir. Herkesin sağlıklı ve yeterli gıdaya ulaşma hakkı olduğu gibi aynı şekilde yeterli ve sağlıklı suya da ulaşma hakkı vardır.

TÜRKİYE ÇÖL OLMASIN

Dünyada su kaynakları giderek azalmaktadır. Bir taraftan dünya nüfusu artarken, diğer taraftan su kaynakları hızla kirlenmektedir. Dünyada su kaynaklarına olan ihtiyaç gün geçtikçe artarken, sınırlı olan bu kaynaklar üzerindeki kirlilik baskıları da giderek artmaktadır. Endüstriyel ve evsel kirlilikler, bilinçsizce kullanılan gübre ve zirai ilaçlar su kaynaklarına büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Temiz su kaynaklarına ulaşmak giderek zorlaşmaktadır. Dünyada 705 milyon insan içecek suya erişememektedir. Şehirlerin rasyonel şekilde büyümemesi ve su sıkıntılarına neden olmaktadır. Bunun sonucu olarak farklı alanlardaki havzalardan su temin edilmeye çalışılmakta ve bu şekilde su dengesi zarar görmektedir. Bu nedenle şehir planlamaları yapılırken su havzalarının da dikkate alınması gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayı suyumuza sahip çıkalım, gün geçtikçe kaybolan su kaynaklarımızı koruyalım. Türkiye çöl olmasın!” ifadelerini kullandı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.