25 Ağustos 2019
  • Bolu30°C
  • İstanbul30°C
  • Ankara32°C

DENETİM ŞART

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından yoğun kış şartlarının yaşandığı Ocak ve Şubat aylarında Bolu Dağı geçidinde yapılan ‘Trafik Güvenliği İçin Kış Şartlarına Uyum Anketi’ sonuçları açıklandı.

Denetim şart

30 Mart 2015 Pazartesi 14:28

Haber; Adem GÜLER

Foto; Gönül OLUTÜRK

Kış aylarında yaşanan olumsuzlukların nedenini araştırmak için BAU Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi (UYGAR) ve Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Araştırma Merkezi işbirliğiyle yapılan "Trafik Güvenliği İçin Kış Şartlarına Uyum Anketi" tamamlandı. Bolu başta olmak üzere Afyonkarahisar, Balıkesir, Erzurum ve Kayseri'de ocak ve şubat ayında yapılan ankette, 3 bin 349 sürücü ile görüşüldü. Kışın olumsuzluklarından kaynaklanan trafik kazalarının azaltılması, özellikle kış şartlarının yoğun yaşandığı bazı bölgelerde sürücü davranış ve alışkanlıklarının tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilen ankette, özellikle ticari araç sürücülerinin profillerinin ortaya çıkartılması, kışa hazırlık anlamında ne tür eğitimler aldıkları, araçlarında gerekli (zincir, takoz, gibi) ekipmanların bulunup bulunmadığı gibi soruların cevapları arandı. Anketle sürücülerin kış şartlarına ne kadar hazırlıklı oldukları belirlenmeye çalışıldı.

Kamyonet ve minibüsler hazırlıksız

Anket çalışmasının sonucunu değerlendiren BAU Mühendislik Fakültesi Ulaştırma Mühendisliği Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, ticari olmayan araçlar için kışın yoğun yaşandığı şehirlerde kış lastiği kullanma oranının daha yüksek olduğunu söyledi. Zincir bulundurma durumuna bakıldığında aynı şeyi söylemenin mümkün olmadığını dile getiren Ilıcalı, bunun büyük oranda "Kış lastiğinin bulunması, zincire gereksinim bırakmaz" gibi bir algıdan kaynaklanabileceğini aktardı. Ilıcalı, minibüs ve kamyonetlerin kış lastiği ve zincir kullanımlarının diğerlerine göre daha az olduğunun ortaya çıktığını belirterek, bu nedenle kış öncesi yapılan uyarı ve denetlemelerde kamyonetlere daha fazla önem verilmesinin faydalı olacağını kaydetti.

Ticari sürücüleri çok kaza yapıyor

Ticari olmayan kamyonetlerin yüzde 40'ının ve minibüslerin ise yüzde 50'sinin lastik durumlarının orta düzeyde iyi olduklarını ifade eden Ilıcalı, “ Ticari araç sürücülerinin ölümlü/yaralanmalı kazaya karışma oranları, özel araç sürücülerinden daha fazla. Bu fark çok fazla gibi görülebilir, ancak ticari araç sürücülerin yıllık yaptıkları toplam yol uzunluğunun özel araçlara nazaran daha fazla olması kazaya karışma riskini artırmaktadır. Dolayısıyla burada 12 özel araç sürücüsünden 1'i ölümlü/yaralanmalı kazaya karışması, kazaya karışma oranı açısından çok yüksek bir rakam olarak karşımıza çıkmaktadır" diye konuştu.

Denetimin şart olduğu ortaya çıktı

Anket sonuçlarının sürücülere yönelik bilinçlendirme ve eğitim faaliyetlerinin önemini ortaya çıkardığını anlatan Ilıcalı, "Trafikte risk grubu olarak adlandırılan 18-24 yaş aralığı, kış şartlarına yeterli önemi göstermemektedir. İstanbul Valiliği'nin Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı Koordinasyon Kurulu'nun kararı sonrası üniversitelere gönderilen yazısıyla Trafik Güvenliği dersi bu yaş gruplarına verilmeye başlanmıştır. Bu dersin öncülüğü BAU Ulaştırma Mühendisliği'nce yapılmakta ve bu zamana kadar bin 730 kişiye bu ders verilmiştir. Bu dersin ülke genelinde risk grubuna verilmesi gerekmektedir. Anketle yoğun kış şartlarında ülke genelinde yaşanan olumsuzlukların kaynağını aradık. Çalışmanın sonucunda, bu olumsuzlukların kaynağı, kural ihlali ve yeterli denetimin olmaması olduğunu gördük" ifadelerini kullandı.

Trafik güvenliği çerçevesinde, İçişleri Bakanlığı'nın talebiyle Emniyet Genel Müdürlüğü ile "İnteraktif Uyarı Sistemi Projesi" yürüttüklerini belirten Ilıcalı, projeyle kış şartlarında yaşanan olumsuzlukların en aza indirgenebileceğini söyledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.